autonomiczny samochód
fot. Reddit - u/lakhailb87

Autonomiczny samochód Amazona przyłapany na zdjęciu

Na chwilę przed oficjalną prezentacją, przyłapano autonomiczny samochód Zoox – firmy, która została kupiona przez Amazona za ponad miliard dolarów. Do czego ma służyć?

Na początku 2020 roku, Amazon kupił firmę Zoox za 1,2 miliarda dolarów. Oficjalna premiera autonomicznego samochodu opisywanej marki ma odbyć się już 14 grudnia 2020 roku. Na chwilę przed jego prezentacją, do sieci przedostały się zdjęcia pokazujące sam pojazd. Całość została zauważona przed hotelem Fairmont w San Francisco.

Amazon przygotowuje autonomiczny samochód

W ciągu kilku ostatnich lat, zarówno Amazon jak i Zoox nie ukrywały, iż pracują nad autonomicznym samochodem. Całość przybrała formę zmodyfikowanych SUV-ów, jednak finalnie wygląda na to, że pojazd będzie wyglądał inaczej. To, co rzuca się w oczy niemalże od razu, to oryginalnie zaprojektowane drzwi pozwalające na szybkie wsiadanie i wysiadanie pasażerów. Pojazd Zoox wygląda jak zminiaturyzowany autobus. Siedzenia dla pasażerów, podobnie jak w autobusie, mają być również zwrócone w kierunku siebie.

Wczesne prototypy od Zoox wyglądały bardzo podobnie.

Co firma chce zrobić ze swoim autem?

Jeszcze do niedawna nie było jasne, co dokładnie Amazon zamierza zrobić ze swoim autonomicznym samochodem. Gigant e-commerce jest już właścicielem kilku firm zajmujących się rozwojem rozwiązań z zakresu robotyki, a także pojazdów autonomicznych. W ciągu ostatnich miesięcy Amazon rozwinął także swoje roboty pracujące na magazynach.

Amazon deklarował, iż chce pomóc Zoox w zrealizowaniu marzenia związanego ze stworzeniem autonomicznego, w pełni działającego pojazdu. Nikogo nie zdziwiłby więc fakt, iż firma będzie chciała zagarnąć dla siebie kolejną gałąź rynku, czyli transport w największych miastach Stanów Zjednoczonych, a w późniejszym okresie zapewne świata.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na połowę grudnia. Wtedy zapewne dowiemy się znacznie więcej na temat planów zarówno Zoox, jak i samego Amazona.