Amazon Echo Show 15

Amazon Echo Show 15 – inteligentny ekran, który zastąpi domową tablicę na notatki

Jeżeli, wraz ze swoją rodziną, korzystasz z umieszczonej w dobrze widocznym miejscu tablicy na notatki, gdzie znaleźć można rozkłady zajęć, listę zakupów i inne, potrzebne informacje, być może skusi Cię możliwość jej wymiany na inteligentny ekran, oferujący znacznie więcej funkcji niż zwykła tablica z magnesami. Amazon Echo Show 15 to urządzenie obdarzone wszelkimi predyspozycjami do tego, by ułatwić komunikację między domownikami.

Zmiana podejścia do inteligentnych ekranów

Do tej pory, inteligentne ekrany, przeznaczone do zarządzania domem, słuchania muzyki czy przeglądania zdjęć, swoją formą przypominały nieco komputery stacjonarne, ale te sprzed nastania ery wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Produkty oferowane przez, na przykład, Google i Amazon, wyglądały tak, jak gdyby ktoś, do obudowy głośnika, dokleił ekran LCD. Amazon Echo Show 15 proponuje coś zupełnie nowego.

Formę głośnika z doczepionym ekranem, zastąpiono tu płaską konstrukcją, sugerującą wprost, że urządzenie najlepiej zaprezentuje się wisząc na ścianie. Dodatkowo, Amazon Echo Show 15 wyposażono w znacznie większy ekran, niż dotychczasowe konstrukcji. Jak sama nazwa wskazuje, ma on przekątną 15 cali. Rozdzielczość ekranu w Echo Show 15 również jest wyższa niż standardowa dla tego typu urządzeń – Full HD 1080p.

Amazon Echo Show 15 – ekran zamiast tablicy

Podstawowym zadaniem ekranu Amazon Echo Show 15, jest ułatwienie komunikacji między domownikami. Z tego właśnie powodu, inteligentny ekran może wyświetlać wiele widżetów, dostosowanych do potrzeb konkretnej rodziny. I tak, na piętnastocalowym wyświetlaczu, można przeglądać kalendarz, notatki, listy rzeczy do zrobienia i wiele innych.

Amazon Echo Show 15
Amazon Echo Show 15

Naturalnie, nie brakło również funkcji typowych dla takich konstrukcji, jak możliwość odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć z galerii (nieużywany wyświetlacz może służyć za ramkę do zdjęć) czy oglądania filmów i seriali z popularnych serwisów streamingowych. Popularne platformy, jak Netflix, Prime Video czy Hulu, dostępne są, po raz pierwszy w historii urządzeń Amazon, w rozdzielczości Full HD.

Serce inteligentnego domu

Tym, co zainteresuje miłośników rozwiązań inteligentnego domu, jest możliwość przypinania widżetów pozwalających na sterowanie domową elektroniką. Dostępne są zarówno gotowe, oferowane przez Amazon w ramach platformy Alexa, jak i dostarczane bezpośrednio przez konkretnych producentów urządzeń dzięki dedykowanemu API.

Amazon Echo Show 15
Amazon Echo Show 15

Wartym uwagi jest również nowy tryb picture in picture pozwalający na podgląd obrazu z kamer do monitoringu domu, także tych umieszczonych w inteligentnych dzwonkach.

Dla wszystkich domowników

jako że z inteligentnego ekranu korzystać mają wszyscy domownicy, by najlepiej dostosować wyświetlane treści do indywidualnych potrzeb każdego z nich, konieczne było wdrożenie systemu identyfikacji osoby, która w danym momencie korzysta z ekranu. Służy do tego, wykorzystywana również do rozmów wideo, kamerka o rozdzielczości 5 Mpix.

Amazon Echo Show 15
Amazon Echo Show 15

Jak zapewnia Amazon, dane dotyczące wizerunku użytkowników są w pełni bezpieczne. Ich przetwarzanie odbywa się wyłącznie lokalnie, na poziomie ekranu Amazon Echo Show 15, bez wysyłania czegokolwiek do chmury. Podobnie nie są udostępniane innym urządzeniom lokalnym – każdy, kolejny ekran wymaga odrębnej konfiguracji Visual ID.

Sprzedaż inteligentnego ekranu Amazon Echo Show 15, z ramką w kolorze czarnym, rozpocznie się już wkrótce, w cenie 249,99 dolarów amerykańskich, naturalnie, w sklepie Amazon.

Mając na uwadze doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu, taki wyświetlacz istotnie, może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Nie ukrywam, że będę mu się przyglądał bardzo uważnie.