Amazon stawia na rozszerzoną rzeczywistość w czasach koronawirusa
fot. Unsplash.com

Amazon stawia na rozszerzoną rzeczywistość w czasach koronawirusa

Amazon po raz kolejny stara się ograniczyć zakażenia koronawirusem. Tym razem firma wprowadziła w swoich magazynach specjalne rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości, które mają pomóc pracownikom zachować odpowiedni dystans społeczny.

Patrząc stricte z zewnątrz, reakcja Amazona na COVID-19 była… taka sobie. Firma odnotowała co prawda w różnych raportach, co dokładnie zrobiła, aby chronić swoich pracowników, jednak nie wszystkim podobały się działania korporacji Jeffa Bezosa. Do tego stopnia, iż w samych Stanach Zjednoczonych urzędnicy oraz prokuratorzy zażądali więcej informacji na temat warunków pracy w Amazonie.

Firma zdecydowała się wyjść naprzeciw swoim pracownikom i wprowadziła nowe rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Amazon stawia na rozszerzoną rzeczywistość

Amazon zaprezentował Distance Assistant – w dosłownym tłumaczeniu chodzi tutaj o nic innego, jak asystenta odległości, który ma pozwolić pracownikom utrzymać odpowiedni dystans od siebie podczas pracy. Wszystko to z normami oficjalnie zalecanymi przez WHO.

Wiceprezes działu Amazona do spraw robotyki postanowił zdradzić nieco więcej na temat systemu rozszerzonej rzeczywistości, który działa już w wielu centrach logistycznych amerykańskiej firmy. Według niego, samodzielna jednostka odpowiedziana za przetwarzanie danych wykorzystuje modele uczenia maszynowego i odróżnia ludzi od otoczenia. W połączeniu z sensorami głębokości, tworzy ona dokładny pomiar odległości między pracownikami.

Gdy ludzie przechodzą obok kamery, algorytm pokazuje na bieżąco, jaki dokładnie dystans powinni oni zachować. Osoby pozostające w odległości półtorej metra od siebie są wyróżnione zielonymi kółkami. Osoby znajdujące się bliżej są oznaczone na czerwono.

Amazon stawia na rozszerzoną rzeczywistość w czasach koronawirusa
Przykład działania systemu Amazona

Implementacja systemu na bieżąco

Amazon przekonuje, że w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie implementację swojego nowego systemu ochrony pracowników w wielu innych miejscach. Firma mówi o „setkach” miejsc, które doczekają się opisywanego oprogramowania oraz 50-calowego monitora, który wyświetla informację zwrotną na temat przestrzeganego dystansu społecznego.

Jednocześnie przedstawiciele Amazona zapewniają, iż rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencją są tylko jednym z wielu pomysłów, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.