amazon

Amazon jak Google: Matter pojawi się w obecnych głośnikach

Wczoraj miało miejsce dość ważne wydarzenie, a mianowicie Amazon Alexa Live. Dowiedzieliśmy się tam, że niedługo asystent głosowy amerykańskiej firmy otrzyma kilka ulepszeń. Ponadto, na wydarzeniu padło istotne oświadczenie. Amazon obiecał, że większość głośników z rodziny Echo dostanie aktualizację, która pozwoli im na obsługę standardu Matter. Dla wszystkich osób, które planują już niedługo rozwijać swój inteligentny dom, to kluczowy punkt wspomnianego wydarzenia.

Na początek, myślę, że warto przypomnieć czym konkretnie jest Matter. Jak podaje The Verge, główną ideą tego projektu jest kompatybilność urządzeń IoT z asystentem głosowym, którego wybierze klient. Po wyposażeniu naszego domu w urządzenia wspierające wspomniany standard, mielibyśmy mieć możliwość sterowania nimi za pośrednictwem Siri, Asystenta Google czy Alexy. Matter ma zostać wprowadzone na rynek pod koniec obecnego roku, ale już teraz wielu producentów zapowiedziało odpowiednie aktualizacje swojego asortymentu.

Jak Amazon planuje wprowadzić aktualizację?

Zgodnie z przekazanymi informacjami, w przypadku Amazonu, będą to głośniki Echo oraz Echo Dot (z wyłączeniem ich pierwszej generacji), a także każdy głośnik Echo Studio, Echo Show, Echo Plus i Echo Flex. Niestety głośnik Echo Tap nie otrzyma wsparcia dla Matter.

Wątpliwym pozostaje to, czy którykolwiek z głośników będzie pracował jako hub dla standardu Matter. Jakiś czas temu, w swoim tekście Tomek opisał podejście Google do nowego protokołu. Najważniejsze co z niego wynikało to to, że aby pracować jako hub, urządzenie musi obsługiwać wspierać łączność Thread. Jednak głośniki Echo jeszcze tego nie robią, dlatego zastosowanie ich jako hub stoi pod znakiem zapytania.

Kiedy możemy się spodziewać aktualizacji? Tak jak wspomniałem wcześniej, Matter ma mieć premierę pod koniec tego roku. Znając podejście Amazona, aktualizacja pojawi się niedługo potem.