AMD

AMD ogłasza wsparcie dla uczenia maszynowego na własnych kartach graficznych

Firma AMD właśnie ogłosiła, że ich systemy będą miały wsparcie dla trenowania modeli AI na systemie Windows 10. Dotychczas, uczenie maszynowe rozwijało się głównie dzięki kartom graficznym Nvidia, jednakże, przez rosnącą liczbę użytkowników, którzy domagali się takiej możliwości również na kartach AMD, od dzisiaj jest to możliwe.

Czy to w ogóle ważne?

Dziedzina sztucznej inteligencji i jej rozwój to jedne z najciekawszych i najbezpieczniejszych ścieżek zawodowych, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów programowania. Jednym z najlepszych narzędzi do trenowania modeli AI jest właśnie karta graficzna. Jednakże, ograniczenie tych możliwości zaledwie do jednego producenta nie dość, że hamowało rozwój AI, to w dodatku przeszkadzało aspirującym deweloperom w rozwoju swoich umiejętności tylko przez ich sprzęt (który często dostawali ze swoich pracowni komputerowych).

AMD ogłasza wsparcie dla uczenia maszynowego na własnych kartach graficznych
Pokaz możliwości karty Radeon (fot. AMD Community)

Zarówno Microsoft, jak i AMD, wypuścili właśnie nowe aktualizacje i sterowniki, które umożliwiają korzystanie z systemów AMD w celu trenowania modeli AI.

Ze strony Microsoftu

Zacznijmy od tego, że najlepszym systemem do tego typu zastosowań jest Linux. Często jest on instalowany „ramię w ramię” z Windows 10. System Microsoftu wciąż pozostaje jednak głównym operatorem komputera. Takie użycie drugiego systemu nazywamy wirtualną maszyną.

Microsoft od niedawna oferuje nowe narzędzie dla deweloperów, nazywane Windows Subsystem for Linux (WSL), które pozwala nie tylko na używanie komend w wierszu poleceń dla obu systemów jednocześnie, lecz również przywraca systemowi Microsoftu wszystkie zasoby naszej maszyny, których nie używa Linux. Ta aktualizacja jako jedna z pierwszych tego typu wspiera także urządzenia AMD.

Rozmowa nt. powyższej aktualizacji (źródło: Microsoft / YouTube)

Ze strony AMD

Kalifornijska firma opublikowała pierwszą wersję sterownika, nazywanego Software Adrenalin 2020 Edition, która wykorzystuje DirectX12 do trenowania modeli sztucznej inteligencji w systemie WSL. Odnosi się to do uczenia maszynowego na kartach graficznych Radeon, Radeon Pro, a także procesorach Ryzen i Ryzen PRO z grafiką Radeon Vega, również w wersji mobilnej.

Doczekaliśmy się więc historycznego momentu. W końcu, Microsoft i AMD razem opracowały dobrze zapowiadający się system. Jeśli chcemy go przetestować, oficjalne informacje znajdziemy tutaj.