Nowa funkcja YouTube na Android TV na pewno Wam się nie spodoba

Nowa funkcja YouTube na Android TV na pewno Wam się nie spodoba

Przeglądając YouTube na telefonie bądź komputerze wielokrotnie mogliśmy zaobserwować automatyczne odtwarzanie się materiału, gdy przez dłuższy czas zawiesiliśmy na nim swoje oko. Nie miałem problemu z tą funkcją, często początek filmiku tak mnie zaciekawił, że klikałem na wideo i oglądałem je dalej. YouTube jednak poszedł o krok dalej i na Android TV postanowił wprowadzić automatyczne odtwarzanie podglądu materiału… z dźwiękiem.

Nieoczekiwane odtwarzanie

Aplikacja YouTube znana jest z proponowania wideo ze wszystkich możliwych kategorii dostępnych na platformie. Dotychczas filmiki nie odtwarzały się automatycznie – zamiast miniaturki pokazywały się zrzuty z różnych fragmentów podświetlonego przez nas wideo.

Nowa funkcja YouTube na Android TV na pewno Wam się nie spodoba
Strona główna aplikacji YouTube na Android TV

Z nową funkcją testowaną aktualnie przez YouTube możemy doznać lekkiego szoku. Gdy podczas wybierania wideo, zawahamy się i nie klikając na nie, pozostawimy je podświetlone na trzy sekundy, film zacznie sam się odtwarzać i to z dźwiękiem. Co ciekawe, filmik odtwarzający się w podglądzie nie gra w nieskończoność. Po chwili powoli zmniejsza się jego głośność, aż w końcu wideo się wyłącza.

Sytuacja może nas przestraszyć, zwłaszcza, gdy głośność telewizora ustawiona jest na wysoką, a nie spodziewamy się, że podświetlony przez nas filmik nagle ożyje, tak, jak byśmy na niego kliknęli, z tą różnicą, że jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Czy da się to wyłączyć?

Jeśli nowa funkcja serwisu YouTube pojawiła się na naszym telewizorze nieproszona, całe szczęście można ją łatwo wyłączyć. W ustawieniach aplikacji powinna pojawić się zakładka „Podgląd z dźwiękiem”, w której z łatwością pozbędziemy się problemu.

Nowa funkcja YouTube na Android TV na pewno Wam się nie spodoba
Zrzut ekranu ustawień aplikacji YouTube na Android TV (źródło: Androidpolice)

Komu to potrzebne?

Dlaczego YouTube zdecydował się na zaimplementowanie funkcji automatycznego odtwarzania podglądów wideo z dźwiękiem u niektórych użytkowników? Tego niestety nie wiadomo. Funkcja, oprócz wywołania niemałego zaskoczenia, wielu z pewnością poirytuje.

Oprócz słabego wykonania nowej funkcji, zastanawiam się przede wszystkim po co ona właściwie została stworzona. Jakie są zalety odtwarzania wideo z dźwiękiem na ekranie głównym YouTube na telewizorze?

Na moim telewizorze pracującym pod kontrolą Android TV nowa funkcja (jeszcze) się nie pojawiła. Jest ona jeszcze w fazie testów i mam nadzieję, że Google zrozumie problem i pozbędzie się jej przed odblokowaniem automatycznego odtwarzania dla wszystkich użytkowników.

Automatyczne odtwarzanie nie tylko na YouTube

Warto również dodać, że YouTube nie jest jedynym serwisem straszącym nas nagłym odtwarzaniem wideo. Wiele innych serwisów społecznościowych już od dawna automatycznie odtwarza każdy filmik przy przeglądaniu strony głównej. Przykładowo, na Facebooku wystarczy raz odciszyć jakikolwiek materiał, aby każda następna reklama uruchamiała się z dźwiękiem przy scrollowaniu.

Myślę, że firmy nie zwracają uwagi na fakt, że nie każdy filmik może być czymś, co chcemy zobaczyć. Niektóre wideo mogą zawierać treści, które w żaden sposób nas nie interesują, a wręcz mogą wzbudzić irytację. Prawdopodobnie jednak, dla serwisów oferujących tę funkcję liczy się każda sekunda obejrzanego przez nas filmiku, dlatego jest ona automatycznie włączona na większości platform.