Niezwykła animacja NASA odsłania wielkość największych czarnych dziur we wszechświecie

Animacja NASA (źródło: nasa.gov)

Animacja NASA (źródło: nasa.gov)

Zastanawialiście się kiedyś, jakie tajemnice kryje wszechświat? NASA, jedna z głównych agencji kosmicznych, regularnie dostarcza nam odpowiedzi na te pytania. Tym razem prezentuje animację, która pokazuje wielkość największych czarnych dziur we wszechświecie. Niezwykła produkcja pozwala nam zrozumieć skalę tych kosmicznych potworów.

Niewyobrażalna wielkość czarnych dziur

Czarne dziury to jedne z najbardziej fascynujących i zarazem tajemniczych obiektów we wszechświecie. Są tak potężne, że mogą pochłonąć wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu, w tym światło. Ale jak duże są największe czarne dziury? NASA dostarczyła nam odpowiedzi na to pytanie za pomocą swojej najnowszej animacji. Przedstawia czarne dziury o niewyobrażalnej wielkości, które dosłownie zmieniają nasze postrzeganie wszechświata.

W swojej najnowszej produkcji NASA przedstawia skalę czarnych dziur na tle znanych nam planet i gwiazd. To pozwala nam lepiej zrozumieć, jak niewielka jest Ziemia w porównaniu do tych kosmicznych gigantów, a jak potężne są te obiekty.

Na filmiku widzimy 10 supermasywnych czarnych dziur, które zdominowały centra swoich gospodarzy, w tym Drogę Mleczną i M87, skalowane przez wielkość ich cieni. Całość rozpoczyna się od Słońca i stopniowo oddala się, porównując coraz większe czarne dziury do różnych struktur w naszym układzie słonecznym.

Animacja NASA (źródło: nasa.gov)

Czarna dziura w sercu naszej galaktyki, nazywana Sagittarius A*, ma masę 4,3 miliona Słońc. Jej średnica cienia jest o połowę mniejsza od orbity Merkurego w naszym układzie słonecznym. Animacja pokazuje również dwie potężne czarne dziury w galaktyce oznaczonej jako NGC 7727.

Na animacji widoczna jest także czarna dziura M87, teraz z aktualizowaną masą 5,4 miliarda Słońc. Jej cień jest tak duży, że nawet promień światła – podróżujący z prędkością 670 milionów mil na godzinę (1 miliard km/h) – potrzebowałby około dwóch i pół dnia, aby go przekroczyć.

Zakończenie to TON 618, jedna z niewielu niezwykle odległych i masywnych czarnych dziur, dla których astronomowie mają bezpośrednie pomiary. Ten potwór zawiera ponad 60 miliardów mas słonecznych, a jego cień jest tak duży, że promień światła potrzebowałby tygodni, aby go przemierzyć.

Pierwsze Obrazy Czarnych Dziur

W 2019 i 2022 roku, dzięki globalnej sieci radioteleskopów, zwanej Teleskopem Horyzontu Zdarzeń, udało się stworzyć pierwsze obrazy gigantycznych czarnych dziur, znajdujących się w centrum M87 oraz Drogi Mlecznej. Pokazały one jasny pierścień gorącego gazu krążącego wokół ciemnej strefy.

Exit mobile version