boston dynamics (źródło: tvpworld, screen)
boston dynamics (źródło: tvpworld, screen)

Robot Spot Boston Dynamics pomaga w naprawach w paryskim metrze

Świat technologii nie przestaje nas zaskakiwać. Najnowszym bohaterem jest Perceval – robotyczny pies Boston Dynamics, który stał się nieocenionym narzędziem w rękach inspektorów RATP (Autonomicznej Paryskiej Administracji Transportu).

Nowe narzędzie w rękach inspektorów

Perceval, znany również jako Spot, to innowacyjne narzędzie, które dostarcza RATP cennej pomocy w trudnych i niebezpiecznych miejscach pracy. Robot Boston Dynamics jest wyposażony w kamery, które generują obrazy wysokiej jakości, umożliwiając inspektorom obserwację strukturalnych anomalii. Dzięki swojej masie 40 kg, elastycznym kończynom i wysokości mniejszej niż metr, jest idealny do pracy w ciasnych przestrzeniach.

Firma korzysta z Percevala średnio dwa razy w miesiącu. W swoich planach ma dodanie do niego autonomicznego modułu skanowania laserowego, aby dodatkowo móc prowadzić badania w czasie jego „pracy”.

Metro w Paryżu jest jednym z najstarszych i największych w Europie, ma 308 stacji i 220 km torów, przez które codziennie przewożonych jest 16 milionów osób.

boston dynamics (źródło: tvpworld, screen)
boston dynamics (źródło: tvpworld)

Bezpieczeństwo i wygoda pracowników na pierwszym miejscu

Główną zaletą wykorzystania robotycznego psa jest to, że może on dotrzeć do miejsc, do których nie mogą dostać się ludzie. Dzięki temu inspektorzy są w stanie monitorować miejsca, które wcześniej byłyby zbyt ryzykowne do wejścia. Wykorzystanie Percevala eliminuje ryzyko narażenia zdrowia pracowników. Co więcej, wykorzystanie maszyny wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników, gdyż nie muszą się już schylać, aby sprawdzać obszary na niskim poziomie.

Człowiek nadal niezbędny

Pomimo zaawansowanej technologii, RATP nie planuje wprowadzać sztucznej inteligencji na każdym etapie swojej pracy. Wciąż twierdzi, że to ludzie są niezbędni do podejmowania kluczowych decyzji i opiera się głównie na ich wiedzy. Choć trzeba przyznać, że bez wątpienia, Perceval zasługuje na miano prawdziwego bohatera metra paryskiego, który dba o to, by podróżowanie metrem było bezpieczne i wygodne dla milionów osób każdego dnia.