W Nowym Jorku do wynajęcia jest dostępny apartament, który będzie dbał o zdrowie lokatorów. Obiekt jest naszpikowany sztuczną inteligencją, która monitoruje sytuację mieszkańców i w razie problemów zdrowotnych powiadamia służby. Czy to przełom w opiece nad emerytami?
Apartament może być twój?
Luksusowy apartamentowiec, mieszczący się przy nowojorskiej York Avenue, przeznaczony jest jedynie na wynajem – nie można go kupić. Miesięczny pobyt w jednym z apartamentów kosztuje od 12800 dolarów do 20150 dolarów. Kwota waha się, ponieważ do dyspozycji lokatorów oddanych zostały aż 132 mieszkania z łazienką, aneksem kuchennym oraz, opcjonalnie, we wspomniany system AI.
System sztucznej inteligencji o nazwie „Foresite” to specjalnie przygotowany program do monitorowania stanu zdrowia lokatorów. W razie wykrycia nieprawidłowości, uruchamia odpowiednie procedury bezpieczeństwa i wzywa niezbędny personel medyczny. Umożliwia to bardzo szybkie udzielenie pomocy osobie poszkodowanej oraz przewiezienie jej, w razie konieczności, do odpowiedniego szpitala.
COVID umotywował wdrożenie rozwiązania
Inteligentny apartament jest właściwie owocem potrzeb naszych czasów. Pandemia koronawirusa pokazała, że wielu seniorów w trosce o swoje bezpieczeństwo funkcjonowało samotnie oraz, co ważniejsze, żyło w odizolowaniu od całego świata. Przypomnijmy, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych przez wywoływaną przez niego ciężką niewydolność oddechową.
Warto zaznaczyć, że system jest domyślnie wyłączony i w dowolnej chwili możemy go aktywować. Nie musimy więc obawiać się o naszą prywatność, a opcja stanowi jedynie dodatkowe rozwiązanie, które – w sytuacji kryzysowej – może uratować życie.
AI wspomaga również przeciwdziałanie demencji?
Innym problemem osób starszych są demencja oraz choroba Alzheimera. Osoby na nie cierpiące nie pamiętają gdzie się znajdują lub nie rozumieją, co się dzieje z nimi i ich otoczeniem. „Foresite”, za sprawą szeregu czujników, alertów oraz blokady drzwi, uniemożliwia starszej osobie wymknięcie się z pokoju. Dodatkowo może poinformować ją o zagrożeniach, a także powiadomić opiekunkę, że osoba w pokoju ma napad i potrzebuje pomocy.
Czy takie rozwiązanie poprawi stopień opieki nad osobami starszymi? Poziom ich bezpieczeństwa mógłby znacznie wzrosnąć w przypadku wdrożenia takiej sztucznej inteligencji oraz dodatkowo ułatwić życie ludziom, które opiekują się takimi osobami. Dzieci seniorów często zmieniają znacząco swój dzienny plan, by móc zapewnić odpowiedni poziom opieki swoim rodzicom.