Exer

Nowa aplikacja z AI od Exer pomoże Ci w domowych treningach

Akurat na czas zamknięcia siłowni, Exer wypuścił nową aplikację, która wykorzystuje AI w celu wspomagania naszych domowych treningów. Aplikacja ta może więc być Twoim wirtualnym trenerem personalnym. Pierwszy dostępny produkt to Perfect Plank i można go pobrać na iPhone’y przez App Store lub Product Hunt.

Trener dla każdego

Zaw Thet, prezes firmy Exer, ujawnił w wywiadzie z VentureBeat:

Pracę nad aplikacją zaczęliśmy kilka lat temu i myślę, że jest ona jeszcze ważniejsza w dzisiejszych czasach. Wraz ze wzrostem liczby ludzi, którzy przechodzą na cyfrowe formy treningu, będzie ona coraz bardziej istotna. Uważamy, że możemy zdemokratyzować fitness.

“We started this a few years ago, and I think it is even more relevant now. As people accelerate into more digital forms of education for fitness, this will become increasingly even more relevant. We believe we can democratize fitness.”

Dobrze, ale jak działa ta aplikacja?

Perfect Plank używa Edge AI, co oznacza, że całe przetwarzanie danych następuje lokalnie na urządzeniu. Przez aparat naszego telefonu może rozpoznać nasze ruchy i ćwiczenia, które wykonujemy, a następnie zaoferować nam krytykę i poprawki odnośnie naszej formy.

Podpowiedzi te będą przekazywane zarówno głosowo, jak i pokazywane na ekranie. Misja firmy Exer to pomoc milionom ludzi w lepszym ruchu, treningu i… zabawie, jak mówią sami twórcy.

Najtrudniejszą rzeczą było stworzenie modelu uczenia maszynowego dostosowanego do naszych potrzeb. Używamy zdjęcia z aparatu, aby jak najlepiej ocenić, gdzie i w jakiej orientacji znajduje się około 18-20 najważniejszych stawów w ciele w każdym momencie. Drugą najtrudniejszą rzeczą jest mówienie, co powinno się robić. Jaka jest poprawna forma tego ćwiczenia? My właśnie postaramy się dać Ci jej korektę.

“The hardest part was doing deep learning for that model frame. We use a picture to make the most educated guess about where 18 to 20 different joints are on your body at any given time. The second hard part is telling you what to do. What is the right form for that motion? We give you a correction on your form.”

Exer służy pomocą

Nowa aplikacja z AI od Exer pomoże Ci w domowych treningach
Aplikacja zaoferuje wskazówki głosowe (fot. Exer)

Po rozpoznaniu naszej pozycji w danym momencie, aplikacja porównuje ją do idealnej dla danego ćwiczenia. Pozostaje więc tylko udzielenie nam wskazówek, jak możemy ją poprawić. Dzięki używaniu głosu, nie musimy wciąż patrzeć na nasz ekran i możemy skupić się na treningu.

Co więcej, Exer stworzył platformę, nazwaną Motion Engine, na której trenerzy personalni i fizjoterapeuci mogą tworzyć własne zespoły, a także przesyłać ćwiczenia do wykonania, po czym algorytmy napędzane Sztuczną Inteligencją spróbują rozpoznać poprawną formę danego ćwiczenia, aby automatycznie móc oferować podpowiedzi swoim użytkownikom.

Exer nie jest sam. Firma w ciągu ostatnich kilku lat otrzymała prawie 3 miliony dolarów w celu rozwoju swoich produktów. Cóż, mieli wyczucie czasu.

Nowa aplikacja z AI od Exer pomoże Ci w domowych treningach
W przyszłości Exer ma mieć w ofercie aplikacje do wielu rodzajów treningów (fot. Exer)

Na razie aplikacja Perfect Plank jest dostępna za darmo. I chociaż Exer ma zamiar wprowadzać płatne funkcje Premium, Zaw Thet mówi, że podstawowa wersja zawsze pozostanie darmowa. Biorąc pod uwagę, że firma szykuje wiele więcej aplikacji, w tym jedną do fizjoterapii, posiadanie własnego trenera personalnego w telefonie to na pewno ciekawa propozycja. 

Cieszyć się mogą nawet fani golfa. Zaw Thet powiedział również, że jego ostatecznym celem jest aplikacja… właśnie do golfa. Jak to będzie działać, jeszcze nie wiemy, ale dla mnie jedno jest pewne – żyjemy w przyszłości.