AirTags nie działają w wysokich budynkach, tylko czy to coś zmienia?

AirTags nie działają w wysokich budynkach, tylko czy to coś zmienia?

Jeden z użytkowników lokalizatora od firmy Apple – AirTag, odkrył, że ten niezbyt dobrze spisuje się w budynku o wielu kondygnacjach. Na szczęście, liczba użytkowników, dla których może to mieć znaczenie, jest naprawdę niewielka, przynajmniej w Polsce.

Pierwsze testy AirTags od Apple mówią wprost, że urządzenia bardzo dobrze wywiązują się z powierzonego zadania, choć nie są pozbawione mankamentów. Do tej pory za najistotniejszy uchodził ten dotyczący ich trwałości – ze względu na wypolerowanie powierzchni taga na wysoki połysk, ta zbiera rysy po prostu błyskawicznie. Wygląda jednak na to, że na tym lista mankamentów lokalizatora wcale się nie skończy.

Jak donosi jeden z mieszkańców Hong Kongu, AirTag staje się bezużyteczny, gdy chcemy wyszukać go w wielokondygnacyjnym budynku.

W poziomie działa świetnie, w pionie – wcale

Jak doniósł Ben Sin z XDA, funkcja precyzyjnej lokalizacji taga działa wyłącznie wtedy, gdy ten znajduje się na zbliżonej wysokości co namierzający go iPhone. Co to oznacza w praktyce? O ile w przypadku piętrowego domu czy dwupoziomowego mieszkania z namierzeniem problemu nie będzie, tak w przypadku zgubienia taga w większej odległości, w wielokondygnacyjnym budynku, jego odnalezienie może okazać się niemożliwe.

Posiadacze AirTags, uważajcie w biurowcach!

Taka sytuacja, w przypadku znanych z krajobrazów polskich miast bloków, raczej nie powinna wystąpić. Jedyne scenariusze, w których mogłoby do niej dojść to zgubienie taga na klatce schodowej, na kondygnacji sporo oddalonej od tej, na której się obecnie znajdujemy, bądź w przypadku zostawienia go u sąsiada.

Znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zgubienie taga przez osobę pracującą w biurowcu, w firmie której powierzchnia biurowa rozciąga się na kilka kondygnacji, a praca wymaga przemieszczania się po między nimi. W takich okolicznościach, AirTag może okazać się nieprzydatny.

Lepiej mieć, niż nie mieć

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z zakupu AirTags? Moim zdaniem, w żadnym wypadku. To właściwie tylko jeden scenariusz, w którym lokalizator nie pomoże w odnalezieniu zguby. W pozostałych przypadkach może okazać się nieoceniony.