Autonomiczny samochód Apple wkracza w kolejną fazę rozwoju. Zajmie się nim John Giannandrea
fot. Alex Castro / The Verge

Autonomiczny samochód Apple wkracza w kolejną fazę rozwoju. Zajmie się nim John Giannandrea

O autonomicznych samochodzie Apple krążyły plotki, które z czasem zaczęły słabnąć. Wygląda jednak na to, że gigant z Cupertino wciąż intensywnie rozwija swój pomysł.

Projekt Titan, czyli autonomiczny samochód Apple

Projekt Titan – taka nazwa została nadana autonomicznemu pojazdowi od Apple. Dotychczas pojawiało się niewiele informacji na jego temat. Tymczasem Bloobmerg poinformował, że firma z logo nadgryzionego jabłka dalej planuje wprowadzenie na rynek własnego pojazdu. Według informacji, nastąpiła zmiana na pozycji lidera tego projektu.

Jego nowym szefem ma zostać John Giannandrea, który dotychczas pełnił rolę szefa działu Sztucznej Inteligencji, odpowiedzialnego za tworzenie i rozwój chociażby asystentki głosowej Siri.

Warto wspomnieć, że Giannandrea jest osobą bardzo uznaną w całym środowisku technologicznym. Przed Apple pracował on w Google, gdzie był szefem ds. wyszukiwania i AI. Jego przygoda z firmą z Mountain View zakończyła się w 2018 roku i od tamtego czasu pracuje właśnie dla Apple.

John Giannandrea przejmuje obowiązki szefa projektu dot. autonomicznego pojazdu Apple (fot. Bloomberg)
John Giannandrea przejmuje obowiązki szefa projektu dot. autonomicznego pojazdu Apple (fot. Bloomberg)

O samym projekcie nie wiadomo za wiele. Dotychczas pojawiały się jedynie szczątkowe informacje, a jedna z nich mówiła o jego porzuceniu i skupieniu się na dostarczeniu oprogramowania. W związku z tym firma z Cupertino podpisała umowę chociażby z Volkswagenem, jednak wygląda na to, że plany dot. własnego pojazdu dalej są w trakcie realizacji.

W 2017 r. dyrektor generalny Apple, Tim Cook, powiedział Bloombergowi, że wysiłek związany z autonomicznymi systemami jest „matką wszystkich projektów związanych z sztuczną inteligencją” i „kluczową technologią, którą uważamy za bardzo ważną”. Opisał ją również jako „prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych projektów AI w historii firmy”.

W dotychczasowej historii projektu nie wszystko szło po myśli Amerykanów. W 2019 roku jeden z pracowników firmy został oskarżony przez FBI o próbę kradzieży tajemnic handlowych związanych z autonomicznym projektem samochodowym giganta z Cupertino.

Także w 2019 roku Apple wykupiło startup Drive.Ai, a razem z nim także projekty na autonomiczne samochody oraz zatrudniło wielu swoich inżynierów, którzy wcześniej pracowali dla tej firmy. To, razem z przekazaniem szefostwa dla Johna Giannandrei, dowodzi, że firma z Cupertino nie porzuciło prac nad autonomicznym pojazdem i ten będzie ciągle rozwijany.

Zobacz także: