Księżyc
Księżyc (źródło Pixabay)

Artemis 1: pierwszy krok w powrocie astronautów na Księżyc

Artemis 1 to pierwszy duży etap serii misji, które mają na celu wysłanie ludzi na Księżyc w ramach programu Artemis.

Artemis 1 położy podwaliny pod przyszłą eksplorację Księżyca i nie tylko

Space Launch System, czyli rakieta NASA, uruchomi bezzałogowy system eksploracji kosmosu – statek kosmiczny Orion. Przemierzy on drogę wokół Księżyca w celu przetestowania nowego modułu oraz przeprowadzenia szeregu różnych eksperymentów.

Mija już pół wieku od kiedy doszło do przełomowego lotu Apollo 17 i od tego czasu nie zmieniło się zbyt wiele. Misja Artemis I to niewątpliwie duże i ważne przedsięwzięcie. W końcu ludzkość ponownie opuści orbitę okołoziemską, aby zbadać więcej powierzchni Księżyca niż kiedykolwiek wcześniej. Na chwilę obecną start misji zaplanowany jest na 29 sierpnia.

nasa
Nasa

Optymistyczne zapowiedzi NASA

Do roku 2025 na nowo będziemy mogli zobaczyć astronautów spacerujących w księżycowym pyle i to z znacznie większą dokładnością. W końcu przestrzeń między Ziemią a Księżycem może zaroić się od statków kosmicznych przewożących towary i astronautów tam i z powrotem. Dodatkowo będziemy świadkami pierwszego eksperymentu biologicznego przeprowadzonego w kosmosie. BioSentiel – czyli doświadczenie, polegające na zbadaniu wpływu promieniowania na drożdże. Ich komórki umieszczone zostaną na pokładzie satelity, który po 12 miesiącach opuści ziemskie pole magnetyczne – w ten czas zostaną one aktywowane.

Jeff Bezos, założyciel Amazona, zasugerował, że Księżyc może być miejscem, w którym umieścimy nasz ciężki przemysł. Pomysł ten uwolniłby przestrzeń życiową na Ziemi i przeniósłby naszą zanieczyszczającą atmosferę infrastrukturę w miejsce, gdzie nawet nie ma atmosfery.

Na Księżycu są też ogromne ilości wody. Ponieważ woda to H2O, oznacza to obfite zaopatrzenie w tlen. Naukowcy obliczyli, że sama górna warstwa księżyca ma wystarczającą ilość tlenu, aby wyżywić 8 miliardów ludzi przez 100 000 lat. Ciekły tlen jest również paliwem rakietowym, więc wydobycie księżyca może doprowadzić do powstania pozaziemskich „stacji benzynowych”, w których statki kosmiczne mogłyby napełniać swoje zbiorniki.

Przyszłość Artemis 1

Na ten moment NASA zapowiedziało współpracę z biurem CLPS w Johnson Space Center w Houston w celu wydawania zleceń na dostarczenie narzędzi na Księżyc do 2026 roku. CLPS to kluczowa część planów eksploracji Księżyca w projekcie Artemis. Ładunki naukowe i technologiczne wysyłane na powierzchnię Księżyca pomogą położyć podwaliny pod ludzkie misje na Księżycu i wokół niego.