Asystenta firmy Google można używać na wielu urządzeniach – od naszych smartfonów, aż do soundbarów. Od niedawna, spółka współpracuje jednak z producentami sprzętu w celu stworzenia unikalnych doświadczeń i dostosowania sposobu użycia jej Asystenta do każdego z nich. Oznacza to m.in. specjalne komendy głosowe na inteligentnym telewizorze.
Od zaplecza, Google kategoryzuje urządzenia z Asystentem na dwa sposoby – poprzez ich typy, jak również cechy – specyficzne komendy dla każdego z nich (na przykład ustawianie temperatury w termostacie lub ponowne odtwarzanie w telewizorach i soundbarach).
Rozerwij się…
Google właśnie ogłosiło 6 nowych typów urządzeń wchodzących w nową, wprowadzoną dopiero w kwietniu, kategorię Smart Home Entertainment, które będą obsługiwały Asystenta. Są to:
- Odbiornik audio-wideo
- Soundbar
- Streaming soundbar
- Głośnik
- Streaming stick
- Streaming box
Dwa ostatnie typy, czyli odtwarzacze multimedialne, tak naprawdę wyodrębniono z innej, większej kategorii – Telewizja.
…nie bez Asystenta
Spółka wprowadziła także nową cechę – Kanał, która pozwala właśnie na zmianę kanałów na kompatybilnych urządzeniach, takich jak odtwarzacze multimedialne, tylko przez komendy głosowe. Dołączy ona do cech ogłoszonych w kwietniu – AppSelector (selektor aplikacji), InputSelector (selektor urządzenia wejściowego), MediaState (stan mediów), TransportControl (kontrola przesyłania) i Volume (głośność).
Obecnie, Google wspiera 78 typów urządzeń i 36 cech. Ciekawe, jak nowe dodatki sprawdzą się w życiu codziennym.