Asystent Google
fot. Google

Asystent Google będzie łatwiejszy w obsłudze dla niepełnosprawnych

Asystent Google doczeka się usprawnień, które pozwolą na jego obsługę przez osoby z niepełnosprawnością. Amerykańska firma podjęła współpracę z firmą Tobii Dynavox, która jest jednym z liderów rynku zajmującym się przetwarzaniem mowy oraz śledzeniem wzroku. Ułatwienia nadciągają więc wielkimi krokami.

Asystent Google będzie współpracował z rozwiązaniami opracowywanymi przez firmę Tobii Dynavox. W ten sposób osoby, które mają problem z mówieniem będą w stanie korzystać z Asystenta Google do sterowania urządzeniami domowymi oraz innymi, inteligentnymi akcesoriami. Tobii Dynavox to marka, która w branży technologicznej znana jest między innymi z zaawansowanych systemów do śledzenia wzroku.

Asystent Google ma być przystępny

Asystent Google z nowymi możliwościami ma kontynuować swój trend przystępności w przypadku wszystkich użytkowników – niezależnie od ich niepełnosprawności lub innych problemów zdrowotnych. W ten sposób Google chce zapewne niejako walczyć także z wykluczeniem cyfrowym, które dotyka pewną część społeczeństwa. Tobii Dynavox ma w tym pomóc – między innymi udostępniając pakiet do syntezy mowy oraz oprogramowanie, które jest stosowane w technologiach wspomagających użytkownika.

Urządzenia z ekranem dotykowym  

Urządzenia z ekranem dotykowym wyposażone w nowe rozwiązania pozwalają dostosować wyświetlacz z ikonami tak, aby był on w stanie generować fragmenty głosu, tym samym umożliwiając osobom z niepełnosprawnością rozwojową lub zaburzeniami funkcji motorycznych na komunikowanie się z Asystentem.

Rozwiązanie do syntezy mowy od Tobii będzie także dynamicznie komunikowało się z Asystentem Google, pozwalając osobom nie będącym w stanie mówić na wykonywanie konkretnych poleceń i akcji.

W oficjalnym oświadczeniu firmy Tobii Dynavox można przeczytać, że Asystent Google ma teraz pozwolić osobom niepełnosprawnym na robienie tego, co zawsze wydawało im się niemożliwe. Obejmuje to możliwość komunikowania się, kontrolowania otaczającego ich środowiska oraz uzyskania takiego samego dostępu do edukacji i informacji jak każda inna osoba.