Samochody Audi wkrótce z obsługą Alexy i wieloma innymi nowościami
(fot. Audi)

Samochody Audi wkrótce z obsługą Alexy i wieloma innymi nowościami

Najnowsza generacja systemu operacyjnego Audi, określana nazwą MIB 3, dostępna jest już w wielu nowych modelach. Wkrótce nowi klienci zyskują dostęp do zestawu przydatnych rozwiązań. Wśród nich znajdzie się integracja z Alexą.

Sterowanie smarthome z poziomu samochodu

Obsługa głosowa w samochodzie nie jest żadną nowością. Systemy potrafiące zrozumieć komendy głosowe stosowane są już od wielu lat. Ostatnio jednak możemy zaobserwować zauważalny postęp w tej kwestii. Podobnie do smartfonów, tabletów czy inteligentnych głośników, nowoczesne auta zaczynają wspierać bardziej naturalny język, a także udzielać odpowiedzi biorąc pod uwagę wiele zmiennych, zarówno tych pobranych z czujników w samochodzie, jak i także internetu.

Każdy producent z „niemieckiej trójcy” oferuje już asystenta głosowego. Zależnie od marki, rozmowę z komputerem zaczynamy od komendy: „Hej BMW”, „Hej Mercedes” lub „Hej Audi”. Niebawem ten ostatni asystent doczeka się większych nowości, wprowadzających obsługę głosową na wyższy poziom.

Audi A4 MIB 3
MIB 3 w modelu A4 (fot. Audi)

Jak informuje firma z Ingolstadt, na rok modelowy 2022 większość aut z MIB 3 otrzyma wsparcie dla Amazon Alexy. Pozwoli to m.in. na obsługę urządzeń smart home z poziomu systemu infotainment. Przykładowo, zanim dotrzemy do domu, będziemy mogli zmienić ustawienia klimatyzacji w salonie, kolor inteligentnych żarówek czy nawet zamówić artykuły spożywcze.

Należy dodać, że korzystanie z Alexy będzie wymagało posiadania aktywnej subskrypcji Audi connect PRIME lub PLUS. Ponadto rozwiązanie nie zostanie od razu udostępnione we wszystkich krajach, podobnie jak w przypadku natywnego asystenta „Hej Audi”, który jest powoli wdrażany na kolejne rynki.

Pozostałe nowości w MIB 3

W modelach, które zaczną być sprzedawane od lata lub jesieni 2021 roku, znajdziemy również aplikację Apple Music. Nie będzie już konieczności podłączania smartfona do samochodu, aby mieć dostęp do ulubionej muzyki. Podobne rozwiązanie znajdziemy w Porsche.

Ponadto klienci Audi zyskają dostęp do SiriusXM 360L, rozwiązania o nazwie Personalizacja 2.0 (wygodne przenoszenie ustawień między różnymi samochodami), bezprzewodowego Android Auto, a także otrzymają nowe funkcje w mobilnej aplikacji.

Opisane nowości trafią do następujących modeli: A4, A5, A6, A7, A8, Q3, Q5, Q7, Q8, e-tron i e-tron Sportback. Natomiast w późniejszy terminie również do: A3, e-tron GT i Q4 e-tron.