Aukcja 5G w Polsce: widać światełko w tunelu
fot. Wikipedia

Aukcja 5G w Polsce: widać światełko w tunelu

Informacje, które pojawiały się w mediach w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia odwołanej w 2020 roku aukcji częstotliwości pod budowę sieci 5G, najczęściej stanowiły nieoficjalne pogłoski, w których więcej było domysłów, niż konkretów. Teraz, w kluczowej dla aukcji sprawie, głos zabrał przedstawiciel rządu.

Wszyscy czekają ze związanymi rękami

Najpoważniejszym powodem, dla którego aukcja 5G, w pierwotnym terminie, została odwołana, a w przewidzianym nowelizacją przepisów, na pewno się nie odbędzie, jest bardzo duże opóźnienie prac nad dokumentem, którego brzmienie jest dla losów aukcji decydujące. Mowa, jak z pewnością wielu śledzących temat od razu się domyśliło, o nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To właśnie do problemów z uzgodnieniem tego dokumentu odniósł się Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Operator strategiczny kością niezgody

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, jednym z kluczowych problemów w zamknięciu, po stronie rządowej, ustawy KSC jest utworzenie i rola operatora sieci komunikacji strategicznej. Wiadomo już, że problemu nie uda się zażegnać przed rozpoczynającymi się już za niedługo parlamentarnymi wakacjami, dlatego na decydujące kroki, w najbliższym czasie, liczyć nie możemy.

Brak ostatecznego, a przynajmniej uzgodnionego przez rząd brzmienia Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa po nowelizacji sprawia, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialny za przeprowadzenie aukcji, nie jest w stanie określić jej kryteriów.

Zgodnie z cytowaną wypowiedzią ministra Cieszyńskiego, na kolejną porcję informacji w temacie aukcji 5G poczekamy do końca wakacji.

Jesienią znane będą wyniki prac legislacyjnych oraz analitycznych związanych z procedowaniem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa [KSC], które warunkuje rozpoczęcie rozdysponowania pasma 3400-3800 MHz. Myślę, że po wakacjach będę mógł więcej powiedzieć na ten temat.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów