Australijski zespół Uncanny Valley wygrał tegoroczny konkurs Eurowizji, w którym trzeba było stworzyć piosenkę używając Sztucznej Inteligencji. Australia uzyskała najwięcej punktów od publiczności, między innymi przez nawiązania do przyrody, która odradza się po tegorocznych pożarach tamtejszych lasów. Piosenki możemy posłuchać już dziś.
Kiedy muzycy nie są dostępni…
Na pomysł wpadła redaktorka holenderskiej stacji VPRO. Po ubiegłorocznej wygranej Holandii i odwołaniu tegorocznego konkursu Eurowizji przez panującą pandemię, idea ta została wsparta przez cały muzyczny świat.
W sumie w konkursie wzięło udział 13 zespołów – z Holandii, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwajcarii. Oczywiście, przyłączyła się też Australia. I to właśnie australijski zespół Uncanny Valley (nazwa ta nawiązuje do możliwej symbiozy człowieka i maszyny w przyszłości) zwyciężył z piosenką Beautiful the World. Jest on złożony ze studentów kierunków matematyczno-informatycznych oraz producentów muzycznych.
To właśnie jest największa trudność w tworzeniu muzyki z AI – nie tylko trzeba stworzyć ciekawy końcowy rezultat, poprawny pod względem teorii muzyki, lecz trzeba także stworzyć model AI, który zajmie się układaniem poszczególnych nut i próbek dźwiękowych na linii czasu. O jakich próbkach mowa? Mianowicie, model został przetrenowany z różnymi nagraniami australijskich zwierząt, takich jak koale, kukabury i diabły tasmańskie.
Od technicznej strony, tworzenie takiej piosenki można porównać z używaniem programu Jukebox, o którym pisaliśmy tutaj. A końcowy rezultat? Posłuchajcie.
…Australia wygrywa dzięki publiczności
Co ciekawe, australijski zespół nie uzyskał maksymalnej ilości punktów od jury. 12 punktów dostały Niemcy, które ostatecznie zajęły drugie miejsce. Australia zwyciężyła jednak dzięki największej ilości punktów od publiczności, której spodobała się idea natury odradzającej się po tegorocznych pożarach. To niesłychanie trudne zadanie – w wyniku niszczycielskiego działania żywiołu ognia wyginęło ponad miliard zwierząt.
W skład jury wchodzili eksperci od Sztucznej Inteligencji – Vincent Koops, Anna Huang i Ed Newton-Rex. Po konkursie powiedzieli, że byli zaskoczeni różnorodnością sposobów, którymi można tworzyć muzykę przez AI.
Zespoły nie tylko poszerzyły granice swojej kreatywności, lecz także dały publiczności szansę zobaczenia, jak ekscytująca jest przyszłość, w której człowiek i AI kolaborują w tworzeniu muzyki.
„The teams not only pushed the boundaries of their personal creativity, but also gave the audience a look into the exciting future of human-AI musical collaboration.”
Redaktorka Karen van Dijk, autorka pomysłu, powiedziała, że wszystkie zespoły wyczerpały możliwości Sztucznej Inteligencji do maksimum:
Uważam, że niektóre z tych piosenek mogłyby znaleźć się w oficjalnym konkursie Eurowizji.
„In my opinion, some songs would not be out of place in the official Eurovision Song Contest.”
Przyszłość AI w muzyce jest naprawdę ciekawa. Może konkurs ten stanie się nową, coroczną tradycją. Na razie jednak, zwycięzca jest tylko jeden. Gratulacje, Australio…