Autodesk przejmuje Spacemaker - wykorzysta AI do projektowania miast
fot. Autodesk

Autodesk przejmuje Spacemaker – wykorzysta AI do projektowania miast

Autodesk, amerykańskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za programy takie jak chociażby AutoCAD czy Inventor, postanowiło przejąć norweską firmę Spacemaker za 240 milionów dolarów.

Autodesk wykorzysta AI w swoich produktach?

Amerykańskiej firmy Autodesk nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wśród inżynierów czy grafików ich narzędzia są podstawą wszelkich działań, które wykonują. Myśląc o niej od razu nasuwa się skojarzenie z programami AutoCAD, Inventor czy 3ds Max. Natomiast firma Spacemaker jest norweskim start-upem, którego największym osiągnięciem jest utworzenie oprogramowania, które przy pomocy Sztucznej Inteligencji potrafi wspomóc projektowanie głównie powierzchni miejskich, takich jak np. budynki.

Teraz Spacemaker, który zatrudnia obecnie ok. 110 osób, będzie częścią Autodeska, który może pochwalić się 100-krotnie większą ilością pracowników. Cała transakcja opiewa na ok. 240 milionów dolarów, więc widać, że amerykańskie przedsiębiorstwo wie co robi.

Autodesk przejmuje Spacemakera za 240 milionów dolarów (fot. Spacemaker)
Autodesk przejmuje Spacemakera za 240 milionów dolarów (fot. Spacemaker)

Jak twierdzą obie firmy, ich wizja na przyszłość jest bardzo podobna, dlatego zdecydowały się na połączenie, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Spacemaker wspomina głównie o miastach, w których ma mieszkać duża część populacji.

Musimy kształtować miasta na świecie w sposób wystarczająco szybki, zrównoważony i wysokiej jakości, aby sprostać wzrostowi liczby ludności na świecie, jakości życia i zmianom klimatu. Jesteśmy przekonani, że znaleźliśmy rozwiązanie problemu, który zamierzamy rozwiązać, i nie mamy czasu do stracenia, aby oddać go w ręce większej liczby osób. Wynik każdego projektu budowlanego będzie miał wpływ na środowisko budowlane przez dziesięciolecia, a każdy taki projekt zoptymalizowany przy pomocy nowych technologii i produktów, takich jak Spacemaker, zwiększy nasz pozytywny wpływ na świat.

Spacemaker ułatwia pracę dzięki zaawansowanym algorytmom Sztucznej Inteligencji (fot. Spacemaker)
Spacemaker ułatwia pracę dzięki zaawansowanym algorytmom Sztucznej Inteligencji (fot. Spacemaker)

Jak nie trudno się domyślić, połączenie rozwiązań Spacemaker i Autodesk wpłynie pozytywnie na pracę szczególnie dla architektów czy deweloperów, którzy o wiele łatwiej będą mogli tworzyć i aranżować kolejne przestrzenie dzięki pomocy AI.

Współpraca pracowników tych dwóch przedsiębiorstw może przynieść wymierne korzyści dla wielu branż, co pokazuje, jak bardzo Sztuczna Inteligencja może pomóc w rozwoju naszego otoczenia. Pierwsze efekty tego przejęcia powinniśmy ujrzeć już niedługo, kiedy rozwiązania Spacemaker pojawią się w programach firmy Autodesk. Transakcja ma zakończyć się do 31 stycznia 2021 roku.

Zobacz także: