autonomiczna taksówka

Jak działa autonomiczna taksówka? AutoX chwali się swoją technologią

AutoX podzieliło się materiałem wideo, w którym pokazuje, jak dokładnie działa autonomiczna taksówka. AutoX to marka, która jest wspierana przez chińskiego giganta Alibaba. Pilotażowy program związany z jazdą bez udziału kierowcy jest prowadzony na terenie chińskiej „Doliny Krzemowej” – miasta Shenzhen.

Autonomiczne taksówki to przyszłość transportu. Oprócz Chińczyków, na rynku znajduje się również wiele innych firm, które rozwijają podobne technologie. AutoX pochwaliło się działaniem swojej RoboTaxi w praktyce i trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę nieźle.  

Na filmie można zobaczyć samochód Chrysler Pacifica, który zgrabnie porusza się po drodze, zatrzymując się przed pieszymi oraz przejeżdżającymi rowerzystami. Autonomiczna taksówka skręca także we wszystkich kierunkach i według producenta utrzymuje zgodność z czwartym poziomem autonomii jazdy.

Autonomiczna taksówka od AutoX, czyli mnóstwo sensorów

Pojazdy AutoX zostały wyposażone w zastrzeżoną jednostkę sterującą pojazdu o nazwie XCU. Całość, jak twierdzi firma, przetwarza zebrane dane na tyle szybko, że może błyskawicznie reagować nawet w przypadku złożonych scenariuszy drogowych. Film pokazuje, iż samochód nie przekracza 40 kilometrów na godzinę podczas jazdy. Osoby korzystające z RoboTaxi będą mogły porozmawiać z centrum obsługi klienta i zadać dowolne pytanie. Sami agenci odpowiedzialni za utrzymanie floty będą monitorowali stan pojazdu w czasie rzeczywistym – aby ewentualnie zapewnić pomoc.

Warto pamiętać, że autonomiczna taksówka od AutoX działa w ramach programu pilotażowego. Biorąc jednak pod uwagę, iż Shenzhen jest naszpikowane innowacjami oraz pnie się rokrocznie w górę pod względem inwestycji, od pilotażu do powszechnego udostępnienia nie musi minąć wiele czasu.