AutoX RoboTaxi
fot. AutoX

Autonomiczne taksówki AutoX wyjechały na ulice Shenzhen

Po latach zapowiedzi ze strony wielu różnych firm, wreszcie się doczekaliśmy. Na ulice chińskiego miasta Shenzhen, po raz pierwszy wyjechały w pełni autonomiczne taksówki firmy AutoX. Od teraz, każdy chętny może wypróbować, jak wygląda przyszłość komunikacji.

Miesiące testów zakończone sukcesem

Wizja autonomicznych taksówek nie jest niczym nowym. Motyw ten przewijał się w każdym zestawieniu “Jak wyglądać będzie świat za 20 lat”, a obietnice uruchomienia tego typu usług wygłaszały już dziesiątki różnych startupów. Czasami usłyszeć mogliśmy o rozpoczęciu kolejnej fazy testów, prezentacji koncepcyjnego pojazdu bez kierownicy, czy nawet o wypadkach w których uczestniczyły autonomiczne samochody.

Firma AutoX wypuściła na ulice chińskiego miasta Shenzhen 100 taksówek, za którymi sterami nie zobaczymy człowieka. RoboTaxi, bo tak nazywa się uruchomiona dzisiaj usługa, dostępna jest dla każdego chętnego, a w przyszłości stanie się dostępna w innych miejscach na świecie.

AutoX RoboTaxi
fot. AutoX

AutoX, jest firmą skupioną na tworzeniu technologii wymaganej do tworzenia autonomicznych pojazdów. Producent od wielu miesięcy testuje swoje taksówki w kilku miastach na całym świecie. W Szanghaju na przykład, o ile RoboTaxi funkcjonuje już od jakiegoś czasu, o tyle w pojeździe nadal wymagane jest obecność kierowcy, gotowego na przejęcie kontroli w sytuacji awaryjnej.

Autonomiczne taksówki nową codziennością

Aby przetestować RoboTaxi w Shenzhen (gdzie usługa ta jest naprawdę autonomiczna – tutaj nie będzie podróżować z nami żaden kierowca) wystarczy zapisać się na stronie AutoX, gdzie za przejazdy płacić można zebranymi na koncie kredytami. Jak można zakładać, udany start RoboTaxi w jednym mieście przełożyć może się również na przyspieszeniu procesu wdrażania w innych metropoliach.

AutoX RoboTaxi
fot. AutoX

Warto również dodać, że w przyszłości (być może nawet niedalekiej) autonomiczne taksówki wyjechać mogą na ulice Kalifornii, gdzie to właśnie AutoX jest jedną z trzech firm, posiadających licencję na tego typu usługi.