Chcesz się przejechać autonomicznym busem? Możesz to zrobić w Gdańsku

Chcesz się przejechać autonomicznym busem? Możesz to zrobić w Gdańsku

Z wprowadzaniem każdej nowej technologii na rynek wiąże się pewien poziom ekscytacji. U większości z nas jest on tym większy, im bliższy dostęp mamy do tej nowości. W przypadku pojazdów autonomicznych dla wielu to wciąż odległa wizja, tymczasem w Gdańsku każdy zainteresowany może się udać na przejażdżkę autonomicznym busem. Po cmentarzu… 😉

Autonomiczny bus w Gdańsku po raz drugi

Już w 2019 roku po ulicach Gdańska jeździł autonomiczny bus. Choć trzeba to sprecyzować: nie były to ulice (a jedna konkretna: Karwieńska), ani tym bardziej regularna trasa autobusowa po drogach publicznych, a dość krótki odcinek między dwoma wyznaczonymi punktami – miejscem docelowym było gdańskie ZOO. Po dwóch latach władze Gdańska postanowili ponowić testy busa, jednocześnie rozszerzając jego pilotaż.

W poprzedniej edycji programu Sohjoa Last Mile podczas przejazdu w pojeździe stale znajdował się operator, który mógłby reagować w sytuacjach awaryjnych. Tym razem człowiek od obsługi busa będzie w nim jedynie przez pierwszy tydzień – przez pozostały czas będzie doglądał pracy pojazdu zdalnie.

Nie ma się jednak o co martwić – bus jest oczywiście pełen nowoczesnych technologii. Na czele z czujnikami bezpieczeństwa, systemem wykrywania przeszkód 360 stopni oraz kamerami.

Pojazd przemieszcza się po Cmentarzu Łostowice z prędkością 13 km/h i ma do pokonania trasę o długości 1100 m. Po drodze zatrzymuje się na czterech przystankach Łostowicka – Sybiraków – Kolumbarium – Cedrowa.

Chcesz się przejechać autonomicznym busem? Możesz to zrobić w Gdańsku

Dlaczego akurat cmentarz?

(…) Wiemy, że Cmentarz Łostowice jest ogromny, rozrasta się i musimy szukać narzędzi by pomoc osobom starszym, czy z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po tym miejscu. Pierwszym celem jest szukanie tego typu rozwiązań. Drugim – Gdańsk nie chce pozostawać w tyle, a wręcz przeciwnie chce testować rozwiązania technologiczne, wyciągać wnioski prawne i społeczne z tego, jakie korzyści niosą za sobą pojazdy autonomiczne dla naszych ulic, dla naszych relacji społecznych. To ważny dla nas projekt, w który się bardzo zaangażowaliśmy.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska

Bus kursuje po Gdańsku dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez miasto w ramach projektu Sohjoa Last Mile. Pilotaż rozpoczął się 6. października i potrwa 30 dni – jeśli zatem chcielibyście się przejechać autonomicznym busem, macie jeszcze trochę czasu, by tego doświadczyć (z zastrzeżeniem, że w dniach 30.10. do 2.11. jest przerwa w jego kursowaniu, z uwagi na święto zmarłych i dzień zaduszny).

W dodatku całkowicie za darmo.