Biały Dom

Biały Dom zwiększy wydatki na rozwój AI i komputerów kwantowych w 2021 roku

Rząd USA przedstawił nowy plan budżetu na rok 2021. Aby zapewnić sobie przewagę technologiczną (szczególnie nad Chinami), Biały Dom chce zwiększyć wydatki na stworzenie internetu kwantowego i silnej sztucznej inteligencji o około 30% w porównaniu do bieżącego roku.

Stany Zjednoczone mają zamiar przeznaczyć na rozwój AI 1,5 miliarda dolarów, a na komputery kwantowe – prawie 700 milionów dolarów. W roku 2020 na obie te dziedziny Biały Dom przeznaczył (zaledwie) około 1,7 miliarda dolarów.

Biały Dom zwiększy wydatki na rozwój AI i komputerów kwantowych w 2021 roku
USA pionierem w dziedzinie internetu kwantowego / fot. Elektor

Atomowa technologia

Stany Zjednoczone od kilku miesięcy mają plan stworzenia działającego, ogólnopaństwowego internetu kwantowego. W przyszłym roku na projekt ten rząd USA chciałby przeznaczyć 25 milionów dolarów.

Znaczna część budżetu ma być przekazana instytutom wspierającym rozwój sztucznej inteligencji, takim jak Agriculture Department i National Science Foundation. O jego dalszym wykorzystaniu Biały Dom dokładnie się nie wypowiada, wspominając tylko o potrzebie zastosowania AI w medycynie (którą możemy zauważyć szczególnie w tym roku), a także o zaawansowanych procesach produkcyjnych w dziedzinie komputerów kwantowych.

Przedstawienie planu wprowadzenia kwantowego internetu / źródło: University of Chicago

Biały Dom nie odpuszcza

Wyścig technologiczny w ostatnich czasach zmusza Stany Zjednoczone do podjęcia odważnych kroków. Polityk Michael Kratsios uważa, że państwo zza oceanu musi zwyciężać i przewodzić, szczególnie w technologii, która zdefiniuje naszą przyszłość. Te odważne decyzje były więc nieuniknione.

Biały Dom zwiększy wydatki na rozwój AI i komputerów kwantowych w 2021 roku
Michael Kratsios przewodzi rządowym badaniom nad AI / fot. WIRED

W roku 2022 USA chce przebić granicę 2 miliardów dolarów przeznaczonych na rozwój tych technologii, z czego 860 milionów na same komputery kwantowe. Zobaczymy, jak przyjmie się przyszłoroczny plan zwiększenia wydatków.