bioniczna rękawica
fot. Sky

Bioniczna rękawica pozwoliła pianiście ponownie usiąść do instrumentu – po 20 latach!

Ceniony na świecie dyrygent i pianista mógł ponownie usiąść do swojego instrumentu. Wszystko to przez bioniczną rękawicę, która pozwoliła zniwelować efekt kontuzji uprzednio wykluczającej granie na pianinie.

Brazylijczyk Joo Carlos Martins jest uważany za jednego z najwybitniejszych na świecie interpretatorów muzyki Johanna Sebastiana Bacha. W ciągu ostatnich lat ręce muzyka przestały jednak funkcjonować prawidłowo. Wszystko to w wyniku choroby neurodegeneracyjnej, która wpłynęła na jego nerwy oraz możliwość poruszania dłońmi. Dzięki wykorzystaniu bionicznych rękawic, Carlos Martins mógł jednak ponownie usiąść do swojego ukochanego instrumentu i zagrać muzykę. Do całego procesu wykorzystano specjalne rękawice pokryte neoprenem oraz płytką z włókna węglowego.

Bioniczna rękawica przywróciła sprawność

Specjalnie stworzona bioniczna rękawica pokryta neoprenem pozwoliła niejako „odbić” palce Martinsa w górę po naciśnięciu klawiszy pianina. Palce były także utrzymywane w miejscu dzięki wykorzystaniu specjalnej płytki z włókna węglowego, gwarantując tym samym stabilizację ruchu. Prototyp bionicznej rękawicy był testowany przez kilka miesięcy, co przełożyło się finalnie na bardziej dopracowany, sprawnie działający projekt.

Muzyk nie ukrywał swojego zachwycenia oraz wzruszenia faktem, iż bioniczna rękawica pozwoliła mu ponownie grać muzykę.

Technologia pozwoli muzykowi powrócić na scenę

Bioniczna rękawica sprawiła, iż Martins planuje powrót na scenę. Po raz pierwszy od lat muzyk zmierzy się ze swoim instrumentem w nowojorskiej Carnegie Hall w październiku bieżącego roku – Martins zrobi to w 60 rocznicę swojego pierwszego występu w nowojorskiej sali koncertowej.  

Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać za niego kciuki. Bioniczne technologie w postaci rękawic lub szkieletów, to także nie nowość. Niektóre marki rozwijają podobne pomysły dla osób sparaliżowanych lub pracowników budowalnych potrzebujących asysty siłowej przy przenoszeniu ciężkich materiałów.