Bird Buddy pierwszym inteligentnym karmnikiem dla ptaków
fot. Bird Buddy

Bird Buddy pierwszym inteligentnym karmnikiem dla ptaków

Ludzka kreatywność nigdy nie przestanie zaskakiwać. Na platformie Kickstarter, pojawił się produkt, którego inteligentnej wersji jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy. Co to takiego? Bird Buddy, czyli pierwszy inteligentny karmnik dla ptaków.

Z kamerą wśród zwierząt

Patrząc na dowolny karmnik dla ptaków, raczej ciężko wymyślić, jaką inteligentna funkcjonalność można byłoby do niego dodać. Automatyczny dozownik na karmę? Mechanizm jakkolwiek cichy by nie był, pewnie odstraszałyby ptaki i tak. To może system powiadamiający o konieczności dosypania nasion? Niby dałoby się zrobić, ale powiedzmy sobie szczerze, to byłoby po prostu nudne. A może by tak powiadomienia o obecności ptaków?

Na dokładnie taki pomysł wpadli twórcy Bird Buddy. Zamiast dodawać skomplikowanych i niepotrzebnych funkcji do ptasich budek, postawili oni czysto na rozrywkę i emocje płynące z korzystania z ich produktu. 

Bird Buddy pierwszym inteligentnym karmnikiem dla ptaków
fot. Bird Buddy

Cały zestaw (do kupienia na razie jedynie na Kickstarterze) składa się z dwóch elementów – wytrzymałej budki z wbudowanym zasobnikiem i podajnikiem na pokarm oraz z modułu chowającego w sobie całą inteligentną elektronikę.

To właśnie druga część zestawu kryje w sobie najciekawsze rzeczy. Główną atrakcją Bird Buddy jest kamera, która skierowana na ptaki pozwala na ich podgląd w czasie rzeczywistym, poprzez specjalną aplikację. Co więcej, sama apka, dzięki mocy sztucznej inteligencji, jest w stanie samodzielne zidentyfikować rasę ptaka, który właśnie stołuje się w naszym karmniku. Twórcy dodatkowo zapowiadają funkcję zbierania nakarmionych gatunków, aby móc później porównać swoje wyniki z innymi. Kolejną funkcją aplikacji jest podstawowy poradnik, czym karmić dane ptaki, aby nie zaszkodzić im, lub też aby przyciągnąć kolejne.

Według twórców, bateria (w zależności od intensywności użytkowania) starczy na około 30 dni. Aby ją naładować należy wyjąć cały moduł z elektroniką, a następnie w domu naładować go przy użyciu kabla USB-C.

Bird Buddy hitem Kickstartera

Na ten moment, Bird Buddy nie jest niestety gotowym produktem, a jedynie projektem na Kickstarterze. Zbiórka szczęśliwie okazała się jednak sukcesem – do jej końca zostało jeszcze 23 dni, podczas gdy twórcy już teraz zebrali ponad dwa miliony dolarów, podczas gdy celem było “zaledwie” 50 tysięcy.

Bird Buddy pierwszym inteligentnym karmnikiem dla ptaków
fot. Bird Buddy

Ceny za Bird Buddy prezentują się następująco – jedna budka kosztuje 139 euro (626 złotych), dwie 283 euro, trzy 399 euro, a zestaw aż 12 to koszt już 1299 euro. W sprzedaży dostępne mają być również różne dodatki, takie jak panel solarny (49 euro), czy uchwyty do montażu na ścianie, poręczy, czy stojak na kulkę z karmą dla ptaków.