Boeing
fot. Boeing

Boeing przeprowadza kolejne, udane testy kapsuły Starliner

Boeing przeprowadził udane testy kapsuły Starliner. Tym razem amerykańska firma sprawdziła system spadochronowy, który ma być kluczową funkcją bezpieczeństwa związaną z powrotem astronautów na ziemię. Wygląda na to, że wszystko zadziałało zgodnie z planem.

Podobnie, jak w przypadku kapsuły Crew Dragon od SpaceX, rozwiązanie Boeinga oznaczone jako Starliner zostało zaprojektowane do tego, aby łatwiej wynosić astronautów na orbitę naszej planety. Boeing planował także wykorzystać Starlinera do wysyłania ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Bezzałogowy lot amerykańskiego giganta zakończył się fiaskiem, jednak widać, że firma wzięła sobie sytuację do serca. Kolejny, kluczowy test obejmujący sprawdzenie systemu spadochronowego został przeprowadzony zgodnie z planem.

Boeing
fot. Boeing

Boeing koncentruje się na bezpieczeństwie

Podczas prac nad naprawą oprogramowania (które zawiodło podczas pierwszego, testowego lotu), Boeing skupia się na bezpieczeństwie swojej kapsuły. Testy przeprowadzone nad White Sands Space Harbor w Nowym Meksyku miały dać odpowiedź na to czy spadochrony umieszczone w kapsule pracują poprawnie oraz wydajnie tak, aby zapewnić astronautom bezpieczeństwo.

Ponieważ na pokład Starlinera finalnie wejdą astronauci, Boeing i NASA muszą mieć pewność, że cała konstrukcja jest w pełni bezpieczna, a spadochrony w sekwencji lądowania nadmuchają się prawidłowo i zapewnią warunki do normalnego lądowania.

Boeing w opisywanym teście sprawdzał, jak zachowują się spadochrony podczas nagłej zmiany ciśnienia oraz jak tego typu sytuacja wpływa na parametry.

Boeing sprawdza też możliwe awarie

Aby sprawdzić granice możliwości kapsuły Starliner, Boeing przeprowadził również test, w którym jeden ze spadochronów nie otworzył się podczas zniżania – okazało się, że cała konstrukcja poradziła sobie bez większych zarzutów.

Amerykańska firma zdradza, iż wszystkie dane zebrane podczas testu zostaną wykorzystane do poprawy niezawodności całego systemu i zostaną dogłębnie przeanalizowane przez inżynierów.

Boeing działa obecnie w ramach programu NASA Commercial Crew, który zapewnia firmom trzecim dostęp do rozwiązań Agencji oraz pozwala na skorzystanie z kontraktów umożliwiających budowę konkretnych rozwiązań technologicznych.