boston dynamics spot
Robot Spot fot. Boston Dynamics

Robot Spot od Boston Dynamics trafia do sprzedaży

Robot-pies od Boston Dynamics został wystawiony na sprzedaż. Oferta inżynierów skierowana jest do firm, które chciałyby włączyć maszynę do swojego zespołu, tym samym pozwalając jej na wykonywanie różnych zadań.

Wiadomość o regularnej sprzedaży robota jest zwieńczeniem prac inżynierów, które trwały od września 2019 roku. Wtedy to Boston Dynamics po raz pierwszy ogłosiły przejście z prototypu do regularnej produkcji. W ramach programu testowego w różnych firmach oraz organizacjach wdrożono około 150 sztuk robota Spot.

Wczesny dostęp do robota otrzymały takie organizacje, jak między innymi NASA Jet Propulsion Lab czy Cirque du Soleil.

Boston Dynamics stawia na sprzedaż robota Spot

Wprowadzenie robota Spot do sprzedaży pokazuje, jak bardzo elastyczny i uniwersalny jest to sprzęt. Robot może wspinać się po schodach lub chodzić po nierównym terenie. Boston Dynamics pokazuje, że Spot może zostać także wykorzystany do oględzin budowlanych, co może uchronić pracowników przed uszczerbkiem na zdrowiu w razie problemów.

Pojedynczy robot od Boston Dynamics został wyceniony na 74,500 dolarów i jest on gotowy do pracy od razu po wyjęciu go z pudełka. W pakiecie z robotem nabywca otrzymuje baterie, ładowarkę, kontroler w postaci tabletu, pokrowiec do przechowywania robota oraz specjalnie stworzoną aplikację z interfejsem API pozwalającym na dostosowanie robota do własnych potrzeb.

Robot Spot od Boston Dynamics wykorzystuje kamery oraz sensory do poprawnego działania, a także sztuczną inteligencję do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Robot Spot od Boston Dynamics trafia do sprzedaży
fot. Boston Dynamics

Użytkowanie robota ma być proste

Boston Dynamics twierdzi, iż uruchomienie robota jest proste. Konstrukcją można sterować za pośrednictwem specjalnego kontrolera, a jego funkcja Autowalk umożliwia tworzenie predefiniowanych tras.

Inżynierowie zaznaczają, iż robot Spot nie nadaje się do użytkowania w domu. Urządzenie nie zostało certyfikowane jako bezpieczne do użytkowania chociażby z dziećmi. Robot działa najlepiej w odległości około 6,5 metra od ludzi.

Autorzy projektu zwracają uwagę na to, iż użytkowanie robota Spot poza certyfikowanymi środowiskami powoduje unieważnienie gwarancji na konstrukcję.

Czas oczekiwania na robota po zamówieniu wynosi od 6 do 8 tygodni.