Boston Dynamics
fot. Ouest France

Robot Boston Dynamics powołany do służby we francuskiej armii

Robot-pies Spot od firmy Boston Dynamics jest obecnie testowany przez francuską armię. Konstrukcja jest wykorzystywana podczas specjalnych treningów w szkole wojskowej znajdującej się w północno-zachodniej Francji. Robot Spot był używany podczas dwudniowego szkolenia w celu sprawdzenia „wartości dodanej” w zakresie wykorzystania robotów na polu bitwy.

Ćwiczenia miały na celu skłonienie kursantów do zastanowienia się, w jaki sposób roboty mogłoby zostać wykorzystane w warunkach bojowych. Adepci francuskiej armii zaprojektowali trzy misje ofensywno-obronne, w których można wykorzystać robota od Boston Dynamics. Spot, w niemalże wszystkich przypadkach, służył do pozyskiwania dodatkowych informacji.

Boston Dynamics nie chce, aby ich roboty korzystały z broni

Boston Dynamics od samego początku zaznaczało, iż nie chce, aby ich roboty korzystały z broni oraz były wykorzystywane do akcji mogących narazić życie innych osób. Wiadomo już, że amerykańskie wojsko testuje rozwiązania firmy w zakresie zwiadowczym – bardzo podobnie, jak ma to miejsce w Francji.

Jak zwykle w przypadku testów nowych technologii dla wojska, Boston Dynamics nie wiedziało o wdrożeniu robota Spot w ramach specjalnych szkoleń we Francji. Roboty zostały wypożyczone przez pośredników przedsiębiorstwa.

Niektóre z wczesnych projektów robotów Boston Dynamics były finansowane przez amerykańską agencję DARPA, ale w późniejszym okresie czasu okazało się, że wojsko nie jest ich w stanie wykorzystać tak jakby chciało.

Nie wiadomo, czy francuska armia ostatecznie zdecyduje się wykorzystać roboty Boston Dynamics w prowadzonych działaniach, ani tym bardziej do czego. Cóż, takie informacje, zwłaszcza na wczesnym etapie, do opinii publicznej trafiają niezwykle rzadko.