Care@Home na wyposażeniu holenderskich placówek kwarantanny

Care@Home na wyposażeniu holenderskich placówek kwarantanny

Care@Home to kompleksowy system zdalnej opieki nad potrzebującą osobą. Rozwiązanie dotychczas stosowane w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych znalazło zastosowanie w placówkach, w których przebywają osoby zainfekowane koronawirusem.

Zdalna opieka = bezpieczeństwo

Na terenie Holandii powstała sieć ośrodków, zwanych potocznie koronahotelami. Są to miejsca, w których umieszczane są osoby poddane kwarantannie z uwagi na pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2, oraz wcześniej hospitalizowane, których stan poprawił się na tyle, by móc zwolnić szpitalne łóżka, jednak wciąż wymagają nadzoru medycznego.

By ograniczyć kontakt lekarzy i pielęgniarek z nosicielami wirusa, w trzech koronahotelach na terenie Brabancji zainstalowano urządzenia Care@Home dostarczane przez firmę Essence.

Jak działa Care@Home?

Na system Care@Home składa się kilka urządzeń internetu rzeczy. Są to, przede wszystkim, urządzenia ubieralne rejestrujące podstawowe parametry życiowe i wykrywające upadek, kamery do monitoringu z dwustronną komunikacją głosową czy komunikatory pozwalające na nawiązanie połączenia z opiekunem wyłącznie przy pomocy głosu. W zestawie znajdują się również znane z typowych placówek opieki medycznej urządzenia, jak przyciski służące do wzywania pomocy w nagłej sytuacji. Przykładowy zestaw, w tym przypadku używany do zdalnej opieki nad osobą starszą, może wyglądać jak na poniższej grafice.

care@home
fot. Essence

Dla komfortu pacjetów

Urządzenia zdalnej opieki medycznej, poza najbardziej istotną w przypadku osób zainfekowanych funkcją ograniczenia kontaktu bezpośredniego, mają również inne, równie cenne zastosowanie. Dzięki nim, poza uwolnieniem szpitalnych łóżek, na które czekają bardziej potrzebujący, można zapewnić monitorowanym pacjentom nieporównywalnie wyższy komfort psychiczny niż w przypadku hospitalizacji.

Pobyt w szpitalu, dla wielu osób, jest doznaniem traumatycznym. Ciągły widok personelu medycznego walczącego o życie kolejnych pacjentów i bliskość osób umierających może przyczynić się do znacznego pogorszenia ogólnego stanu pacjenta, przez co skutecznie utrudni terapię. W ośrodkach, takich jak te powstające w Holandii, osoby z lżejszym przebiegiem choroby nie będą musiały być narażane na widok, który może utknąć w pamięci do końca życia.

IoT kluczem do rozwoju telemedycyny

Urządzenia internetu rzeczy to wielka szansa dla dalszego rozwoju telemedycyny. Jak obrazuje opisany przykład, jej dostępność może mieć w przyszłości fundamentalne znaczenie. Być może dzięki podobnym urządzeniom uda się uniknąć hospitalizacji w sytuacjach, gdy nie jest to bezwzględnie konieczne.