Cavnue

Cavnue zbuduje autostradę dla autonomicznych samochodów

Amerykański stan Michigan ogłosił współpracę ze spółką siostrzaną Google, Cavnue, w celu budowy 65-kilometrowego korytarza dla autonomicznych pojazdów. Będzie to pierwszy test stworzenia takiej infrastruktury.

Ta autostrada przyszłości ma połączyć miasta Detroit i Ann Arbor. Jak spółka pisze na swojej stronie, Michigan jest miejscem narodzin przemysłu samochodowego. Już niedługo może go też zrewolucjonizować.

Po pierwsze – funkcjonalność

Droga ta będzie prowadzić do ważnych miejsc w regionie, m.in. Uniwersytetu Michigan, lotniska Detroit Metropolitan Airport i dawnego dworca centralnego Michigan.

Cavnue zbuduje autostradę dla autonomicznych samochodów
Jedna z pierwszych wizualizacji projektu / fot. Engadget

Pierwsza faza projektu obejmie testy i współpracę z producentami samochodowymi, takimi jak Ford, BMW, a także inną spółką zależną od Alphabet Inc. – Waymo. Partnerstwo to ma przynieść nowe standardy, które ukształtują przyszłość podobnych projektów (a czeka nas ich wiele, wiele więcej).

Po drugie – uniwersalność

Jak uważają władze stanu Michigan, celem współpracy z Cavnue jest stworzenie czegoś, co będzie odporne na przyszłość, czyli w skrócie – nie będzie odstawało od przyszłych projektów. Do tego potrzeba jednak miesięcy planowania i ostrożnego podejścia do problemu.

Pierwszymi pojazdami na ukończonej drodze mają być autonomiczne busy (które pozwolą na zautomatyzowanie transportu miejskiego, jak widzimy na powyższym obrazku), lecz władze stanu mają nadzieję na szybkie wprowadzenie na drogę samochodów osobistych.

Cavnue zbuduje autostradę dla autonomicznych samochodów
Region, którym będzie szła pierwsza droga Cavnue / fot. Cavnue

Po trzecie – niezawodność

Firma uważa, że pierwsza faza projektu zajmie około 2 lata. Zapewnia także, że prace konstrukcyjne nie rozpoczną się, zanim ten etap nie zostanie całkowicie ukończony. Ta dbałość o szczegóły może spowodować, że pierwszy korytarz Cavnue powstanie dopiero za kilka lat, lecz na jego rezultaty warto poczekać.

Więcej o projekcie możemy dowiedzieć się na oficjalnej stronie spółki, klikając tutaj.