Chiny z pierwszą na świecie zintegrowaną siecią kwantową

Chiny z pierwszą na świecie zintegrowaną siecią kwantową

Przyszłość w technologii sieciowej właśnie nadeszła?

Chiny pionierem technologii kwantowej

Państwo Środka, już od kilku lat, rozwija technologię kwantową. W 2016 roku, na orbitę wystrzelono satelitę posługującego się komunikacją kwantową i udało się go skomunikować z dwoma stacjami na Ziemi. Rok później, położono przewód światłowodowy między Pekinem a Szanghajem o długości ponad 2000 kilometrów. Miał on być przeznaczony właśnie na potrzeby budowy sieci kwantowej.

Co wyróżnia sieć kwantową na tle innych rozwiązań sieciowych? Przede wszystkim, według naukowców, jest ona praktycznie niemożliwa do zhakowania, co czyni ją potencjalnie optymalnym wyborem dla sektora bankowego czy zarządzania krytyczną infrastrukturą w przyszłości. Opiera się ona o kwantową dystrybucję klucza (QKD), która uniemożliwia również podsłuchiwanie takiej komunikacji przez osoby trzecie. Specyfika układu kwantowego powoduje, że jakakolwiek próba przechwycenia informacji doprowadza do zakłóceń, które z kolei natychmiast informują o tym, że ktoś niepowołany chce odczytać przesyłane dane. QKD polega na generowaniu losowego klucza szyfrującego między nadawcą i odbiorcą. Klucz ten następnie można wykorzystać do zaszyfrowania przesyłanych danych.

chiny sieć kwantowa
Tak wygląda węzeł chińskiej sieci kwantowej. Foto: SciTechDaily.com

W tej chwili, wciąż pewne ograniczenia wynikają z dostępnego sprzętu. Chiny muszą korzystać z kabli światłowodowych, które co prawda gwarantują stabilność połączenia, ale powodują pewne straty na łączu. Nie przeszkodziło to jednak w praktycznym zastosowaniu tej technologii – wykorzystując zarówno obecne na orbicie dwie satelity oraz połączenia na ziemi, do sieci podłączonych jest ponad 150 użytkowników, w tym m.in. banki, sieci energetyczne poszczególnych miast czy zwykłe strony rządowe.

Naukowcy chcą zaangażować w projekt również inne kraje tak, aby stworzyć sieć wykraczającą poza Chiny. Chcą przede wszystkim stworzenia pewnych standardów i technologii poświęconych sieciom kwantowym. Czy takie rozwiązanie jest przyszłością w zakresie bezpiecznej komunikacji w internecie? Czy skorzystają na tym szczególnie wrażliwe sektory gospodarki? Zapewne przekonamy się o tym w nie tak dalekiej przyszłości.