Co trzeci nowy dom w Polsce jest inteligentny?

Co trzeci nowy dom w Polsce jest inteligentny?

Oferteo.pl przygotowało raport na temat popularności rozwiązań Smart Home w Polsce w 2019. Dość ubogi raport. Już tłumaczę dlaczego.

Wstęp do niniejszej informacji początkowo miał brzmieć następująco: Przed producentami rozwiązań Smart Home jeszcze długa droga do serc i portfeli Polaków. Jak się okazuje, tylko w co trzecim nowo wybudowanym domu w 2019 pojawiło się jakieś urządzenie inteligentne, pozwalające go w jakiś sposób zautomatyzować.

Po czym spojrzałam na grupę badanych i okazało się, że badanie zostało przeprowadzone na zaledwie 660 osobach. To mało. Bardzo mało. Moim zdaniem za mało, by spojrzeć szerzej na rynek Smart Home w Polsce i jego kondycję, po czym przekazywać dalej informację, że “co trzeci nowy dom jest inteligentny”. Dlaczego?

Otóż dlatego, że od 2017 roku rok w rok Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydaje ponad 100 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Trzymając się tej statystyk (niestety, pełne liczby za 2019 jeszcze nie zostały podane) można uznać, że w 2019 była ich podobna liczba.

Rozumiecie już, o co mi chodzi? 660 względem 100 tysięcy domów… grupa badawcza według mnie jest zbyt mało reprezentatywna, by wyniki badania można było uznać za mające większe odniesienie do stanu faktycznego.

Ale skoro już takie badanie powstało, przyjrzyjmy się jego wynikom. A te pokazują ciekawe dane.

Wynika z nich na przykład, że aż 18% badanych nie wie, czym jest Smart Home. I nie ma w tym nic dziwnego, bo w Polsce rozwiązania te są raczej mało znane, choć coraz częściej szerzej reklamowane. Dobrą robotę robią tu również deweloperzy, którzy stawiając nowe budynki, podczas sprzedaży mieszkań proponują potencjalnie zainteresowanym instalację systemów inteligentnego domu w pakiecie np. z wykończeniem.

Co trzeci nowy dom w Polsce jest inteligentny?

Badanie pokazuje też, że Polacy uważają Smart Home za dość drogą inwestycję. Cóż, trudno mi się z tym zgodzić – sprzęt kupujemy raz, na długie lata. To pokazuje z kolei, że również w naszej gestii jest jeszcze sporo do zrobienia, by edukować społeczeństwo na ten temat.

Co trzeci nowy dom w Polsce jest inteligentny?

Ostatnia rzecz już raczej bez zaskoczenia – osoby, które jednak zdecydowały się wydać pieniądze na Smart Home, inwestowały głównie w alarmy, sterowanie ogrzewaniem, czujniki wszelkiej maści, systemy oświetlenia i kamery monitoringu.

Co trzeci nowy dom w Polsce jest inteligentny?

źródło: raport Oferteo