Czapka pozwala sterować mobilnym manipulatorem. Ma ułatwić życie niepełnosprawnym

Mobilny manipulator (źródło: Carnegie Mellon University)

Mobilny manipulator (źródło: Carnegie Mellon University)

Naukowcy opracowali manipulator sterowany czapką wyposażoną w interfejs. To pomysł, który ma pozwolić osobom niepełnosprawnym ruchowo na autonomię i wspomóc ich w codziennych, prostych czynnościach.

Osoby niepełnosprawne ruchowo potrzebują większej autonomii

Na terenie samych Stanów Zjednoczonych żyje ponad pięć milionów ludzi, którzy każdego dnia borykają się z trudnościami, wynikającymi z niepełnosprawności ruchowej. Problematyczne jest nie tylko przemieszczanie się, ale także wykonywanie podstawowych czynności w postaci jedzenia, picia czy ubierania się.

Naukowcy jednak starają się odnaleźć metody, mogące uczynić codzienne czynności łatwiejszymi dla niepełnosprawnych ruchowo osób oraz zwiększyć ich autonomię. Oczywiście pojawiają się już obsługiwane ręcznie joysticki czy sieciowe interfejsy, pozwalające na sterowanie, jednak wszystkie wymagają dobrych umiejętności motorycznych, dlatego też poszukiwano rozwiązania pokonującego te ograniczenia. Jednymi z pomysłodawców okazali się być naukowcy z Carnegie Mellon University, którzy opracowali urządzenie do wkładania na głowę, pozwalające na kontrolowanie zrobotyzowanego, mobilnego manipulatora.

Mobilny manipulator (źródło: Carnegie Mellon University)

Manipulator mobilny sterowany za pomocą odpowiednio wyposażonej czapki

Urządzenie przybrało formę czapki z daszkiem, która wyposażona została w interfejs, składający się ze zintegrowanej nakładki do nawigacji inercyjnej IMU, a także z mikrokontrolera z wbudowanym modułem Bluetooth oraz baterią litowo-polimerową o niewielkich rozmiarach. Całość interfejsu zwieńczono pianką neoprenową, zapewniającą użytkownikowi wygodę.

Budowa czapki z interfejsem do sterowania manipulatorem (źródło: Carnegie Mellon University)

Robot działa w oparciu o rozpoznawanie mowy i umożliwia uruchomienie czterech trybów, do których należy jazda, ramię, nadgarstek oraz chwytak. Wystarczy, że użytkownik wypowie odpowiedni tryb, oznaczający konkretną część robota, a następnie za pomocą czapki ulokowanej na głowie pokaże w jaki sposób maszyna ma się przemieścić.

Testy urządzenia przeprowadzono na grupie 18 uczestników, 16 zdrowych oraz 2 z zaburzeniami motorycznymi. Każdy otrzymał czapkę oraz cztery zadania do wykonania, a należało do nich zdobycie kubka, pozbieranie śmieci i wrzucenie ich do kosza, zabranie koca rozłożonego na nogach oraz odklejenie plastrów umieszczonych na nogach.

Zadania uczestników badania (źródło: Carnegie Mellon University)
Exit mobile version