Miękkie roboty pomogą niepełnosprawnym
Materiał prasowy CSAIL

Miękkie roboty pomogą niepełnosprawnym

Osoby niepełnosprawne napotykają na wiele ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Często są wykluczane społecznie przez brak dostępu do różnych rzeczy lub miejsc, co sprawia, że ich życie staje się naprawdę trudne. Już wkrótce na rynek mogą trafić kolejne rozwiązania, które pozwolą im bardziej samodzielnie i pełniej funkcjonować.

Życie osób niepełnosprawnych jest trudne. W zależności od stopnia niepełnosprawności są mniej lub bardziej wykluczone społeczne, pomimo wielu kampanii oraz modyfikacji wprowadzonych na przykład przez urzędy. Dużo nadziei dla takich osób niesie technologia, która oferuje coraz więcej rozwiązań. Jedną z niewątpliwych pozytywnych nowości są miękkie roboty i możliwości, które daje ich wykorzystanie. Na przykład w… rękawiczkach.

Miękkie roboty pomogą niepełnosprawnym

Naukowcy dokonali ogromnego przełomu w zakresie tak zwanych „miękkich robotów”. Pozwoli on na zastosowanie ich w układach pomocniczych, które umożliwią stabilne i bezpieczne noszenie przedmiotów. To może być rewolucja, jeśli chodzi o rehabilitację osób poszkodowanych, ale również nowe otwarcie, jeśli chodzi o życie osób z niepełnosprawnościami.

Nowatorskie rozwiązane jest zasilane sprężonym powietrzem, co pozwala zaoferować wiele dodatkowych możliwości. Konstrukcja jest niesamowicie miękka, przez co jest przyjemna w użyciu. Oferuje również wysoki współczynnik nacisku, mocy oraz wykorzystania energii użytkownika. Rozwiązanie to pozwala na znacznie więcej, niż systemy stworzone do tej pory.

Pokonano wiele przeszkód

Zaprojektowanie takiego miękkiego rozwiązania wymagało mnóstwa pracy i pokonania wielu problemów. Trwało to wiele lat, jednak Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) opracowało cały nowy system o nazwie „PneuAct”. Umożliwia on projektowanie od podstaw złożonych systemów, które łączą poszczególne rozwiązania z lekkimi i miękkimi materiałami. Wszystko za sprawą druku 3D.

Do poprawnego działania siłowniki wykorzystują do wykrywania specjalną przędzę, która za sprawą czujników umożliwia rozwiązaniu „czucie” i dopasowanie choćby siły nacisku do potrzeb danego momentu. W końcu inaczej ściska się puszkę, szklankę, a jeszcze inaczej nóż kuchenny lub deskę podczas sprzątania.

Prototypy pomogą stworzyć rozwiązanie idealne?

Na ten moment naukowcy stworzyli kilka prototypów. Jako najciekawsze należy wyróżnić miękką dłoń, pomocniczą rękę, interaktywnego robota wspierającego, a także czworonoga, który może odmienić życie osób niewidomych.

Już wiadomo, że następny etap prac będzie polegał na rozszerzeniu „protez” na inne części ciała, oraz zoptymalizowaniu rozwiązań na wzór ścięgien, co pozwoliłoby na stworzenie rozwiązań dla niemal wszystkich potrzebujących.

Tym samym poznaliśmy kolejne możliwości druku 3D, ponieważ to on okazał się kluczowy do stworzenia nowego rozwiązania. Oprogramowanie z kolei jest proste, wygodne i łatwe w użyciu, przez co nie ma potrzeby specjalnych szkoleń z jego obsługi. Nie wiadomo kiedy miękkie roboty wejdą do powszechnego użytku. Wydaje się jednak, że nastąpi to już wkrótce i odmieni życie wielu osób. Początkowo, mogą być one drogie w zakupie, jednak prawdopodobnie dość szybko będą kosztować tyle, ile gra na konsolę.