Wykorzystanie energii wiatru może być jeszcze bardziej ekologiczne, dzięki tworzeniu łopaty, turbiny, a nawet wieży… z drewna. Już w tym roku, w Niemczech, mają pojawić się pierwsze turbiny wiatrowe, wykorzystujące drewniane łopaty.
Ekologiczne źródło z nieekologicznych materiałów
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej powszechne, ale również konieczne w dobie odchodzenia od spalania paliw kopalnych. Mimo to narzędzia, urządzenia i sprzęt, który pozwalają na wyprodukowanie energii elektrycznej z OZE, póki co dość rzadko powstają z ekologicznych i zrównoważonych materiałów. To stwarza ogromny problem z dalszym przetworzeniem zużytych części i całych instalacji. Dlatego też firmy poszukują rozwiązań, które mogłyby sprawić, że instrumenty wykorzystujące odnawialne źródła energii, będą jeszcze bardziej ekologiczne. Dotychczas pojawiały się pomysły związane z recyklingiem ogniw fotowoltaicznych, jednak OZE to nie tylko energia słońca, ale także wiatru.
Turbina wiatrowa składa się z wieży umieszczanej na fundamencie, gondoli, generatora oraz łopat wirnika, a także układów sterowania. Fundament i wieża tworzone są z betonu i stali, gondola ze stali, miedzi oraz krzemionki, natomiast do budowy łopaty wirnika używa się włókna szklanego i węglowego, wraz z materiałami nieodnawialnymi, które praktycznie nie nadają się do recyklingu, dlatego zdarza się, że całe łopaty trafiają na wysypiska śmieci. Stąd pomysł budowania łopat albo nawet całych turbin wiatrowych z drewna.
Drewniane łopaty, a nawet wieże
Niemiecka firma Voodin Blades we współpracy z firmą Stora Enso opracowały i rozpoczęły produkcję oraz instalację drewnianych łopat wirnika. Obecnie produkowane łopaty osiągają długość 20 metrów, jednak firmy mają w planach uzyskanie nawet 80 metrów. Turbina wiatrowa, wyposażona w takie 20 metrowe łopaty, osiąga moc 0,5 MW.
Firma Stora Enso, będąca dostawcą drewnianych produktów, postanowiła wykorzystać swoją technologię do produkcji łopat. Materiałem miałby być rodzaj drewna masowego w postaci LVL, czyli tarcicy z forniru laminowanego. Materiał LVL jest lekki, co z pewnością ułatwia transport łopat do miejsca ich instalacji. Powstałe łopaty zostaną zainstalowane jeszcze w tym roku niedaleko Warburga na terenie Niemiec.
Voodin Blades pragnie również, aby firma Modvion, która zajmuje się technologią drewna, dołączył do współpracy, aby turbiny wiatrowe były wykonane z drewna w całości, razem z wieżą. Tworzenie, dotychczas nieekologicznych, łopat turbin wiatrowych z drewna jest ciekawym tematem, jednak czy tworzenie wież z drewna będzie bezpieczne?