Debiutuje inteligentny czujnik bezpieczeństwa Netatmo ze wsparciem dla Matter

Debiutuje inteligentny czujnik bezpieczeństwa Netatmo ze wsparciem dla Matter

Technologie inteligentnego domu w chwili obecnej ewoluują z dnia na dzień. To, na czym producenci skupiają się najbardziej, to bezpieczeństwo i bezproblemowość działania systemów smart home tak, aby nasze akcesoria nigdy nie zawiodły. Firma Netatmo, mając to na myśli, stworzyła swój pierwszy czujnik wspierający najnowszą technologię Matter.

Czym właściwie jest Matter?

Matter jest nowym standardem komunikacji urządzeń podłączonych do naszej sieci. Opierając się na technologiach, takich jak IP, Wi-Fi czy Thread, pozwala na łączenie urządzeń od różnych producentów w ramach jednego ekosystemu i ich wzajemną współpracę. Wsparcie Thread pozwala na wysoką wydajność i energooszczędność, nawet w przypadku konieczności pokonania przez sygnał dużego dystansu.

W czujniku bezpieczeństwa firmy Netatmo nie zabraknie również wsparcia dla Apple HomeKit, gdzie dołączy do szerokiego grona akcesoriów ze wsparciem dla Thread. Od czasu wprowadzenia przez firmę Apple najnowszej technologii łączenia smart akcesoriów do HomePoda Mini oraz Apple TV, można zauważyć na rynku coraz więcej urządzeń wspierających nowy standard.

Debiutuje inteligentny czujnik bezpieczeństwa Netatmo ze wsparciem dla Matter
Apple HomePod Mini

Firmami, które w ciągu ostatniego roku wprowadziły wsparcie dla Thread, są głównie Eve oraz Nanoleaf. Na co dzień korzystam z czujnika oraz przycisku firmy Eve, a także posiadam kilka inteligentnych żarówek firmy Nanoleaf. Od czasu aktualizacji oprogramowania do tego wspierającego najnowszy standard, akcesoria łączą się szybciej oraz nie zdarzają się sytuacje, gdzie któreś z nich by nie odpowiadało.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiemy już, że nowy czujnik bezpieczeństwa Netatmo wspiera najnowsze technologie połączenia, natomiast warto również przyjrzeć się działaniu samego akcesorium. Podstawą działania Inteligentnego Czujnika Bezpieczeństwa jest podczerwień. Jako że jest to sensor kontaktu i ruchu, w celu jego poprawnego działania należy go umieścić na drzwiach i oknach.

Użytkownik po pobraniu aplikacji na smartfon, będzie mógł sprawdzić, czy są one otwarte, czy też zamknięte, a w przypadkach wykrycia niepożądanego ruchu w pomieszczeniu, aplikacja powiadomi o potencjalnym zagrożeniu.

Debiutuje inteligentny czujnik bezpieczeństwa Netatmo ze wsparciem dla Matter
Funkcje sensora Netatmo

Inteligentny sensor, przez wsparcie dla standardu Matter, umożliwia łączenie z innymi akcesoriami smart home w tym samym ekosystemie. Dzięki temu możliwe jest ustawianie automatyzacji dostosowanych do naszych preferencji, na przykład uruchomienie ogrzewania w przypadku wykrycia obecności ludzi w pomieszczeniu.

Cena urządzenia nie jest jeszcze znana, natomiast patrząc na cennik innych inteligentnych akcesoriów producenta, raczej spodziewałbym się dość wysokiego kosztu takiego rozwiązania.