Alphabet chce wykrywać depresję badając fale mózgowe
Zdjęcie autorstwa Daniel Reche z Pexels

Alphabet chce wykrywać depresję badając fale mózgowe

W Laboratorium X firmy Alphabet, trwają intensywne prace nad urządzeniem pozwalającym wykrywać zaburzenia psychiczne na podstawie badania fal mózgowych.

Depresja – marginalizowany problem o wielkiej skali

Depresja to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku. Zaburzenie psychiczne, które sprawia, że ludzie tracą sens życia, często decydując się na podjęcie próby samobójczej, dotyka coraz to więcej osób. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych, z tą chorobą zmaga się ponad 17 milionów osób dorosłych. Niestety, problem depresji coraz częściej dotyka również dzieci.

Życie w ciągłym stresie, nieprzerwany natłok informacji, coraz większe wymagania ze strony przełożonych czy osób najbliższych, to tylko kilka przykładów z szerokiego katalogu czynników mogących powodować depresję.

W skutecznej walce z chorobą, niestety, nie pomogą popularne w internecie porady typu myśl o czymś przyjemnym, czy idź pobiegać to ci przejdzie. Jedynym skutecznym narzędziem, które może pomóc w depresji, jest jak najszybsze rozpoczęcie współpracy z lekarzem i terapeutą. Jedynie profesjonalna terapia może sprawić, że osoby chore nauczą się, choć w części, radzić sobie z tą chorobą.

Przed podjęciem terapii, kluczową kwestią jest postawienie właściwej diagnozy. To właśnie w tym miejscu przyda się rozwiązanie, nad którym pracuje osławione Laboratorium X.

Sztuczna Inteligencja zinterpretuje badanie EEG

Urządzenie konstruowane przez Alphabet służy do wykonania badania EEG głowy, a następnie przekazania jego wyniku do komputera, który, wykorzystując Sztuczną Inteligencję, podejmie próbę odszukania zmian świadczących o rozwoju zaburzeń psychicznych, przede wszystkim depresji.

Alphabet depresja
fot. Alphabet

Zgodnie z założeniami projektu, potwierdzenie depresji z wykorzystaniem EEG, ma być tak proste jak zmierzenie poziomu cukru domowym glukometrem.

Co istotne, wyniki prac zostały opublikowane na licencji open source, dzięki czemu każdy podmiot, zainteresowany rozwojem i ulepszaniem technologii analizy EEG, może z nich korzystać.

Alphabet depresja
fot. Alphabet

Zanim jednak rozwiązanie od Alphabet zostanie upowszechnione, z pewnością minie wiele długich lat. Przez ten czas, musimy pamiętać, że depresji, pod żadnym pozorem, nie wolno lekceważyć. W przypadku podejrzewania objawów choroby, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia, to większa szansa na odzyskanie komfortu życia.