drony
fot. Unsplash.com

Drony w pobliżu lotnisk to spore niebezpieczeństwo, wkrótce może się to zmienić

Drony to prawdziwe utrapienie osób zajmujących się pilnowaniem infrastruktury lotniska. FAA już niedługo oceni kilka systemów, które będą mogły w przyszłości zostać wdrożone na całym świecie, aby zapobiec lataniu dronów przy lotniskach.

Federalna Administracja Lotnicza, jeden z najważniejszych organów związanych z awiacją ogłosiła, iż niedługo rozpocznie testowanie kilku niezależnych systemów służących do wykrywania dronów na lotniskach. FAA będzie testować co najmniej 10 różnych technologii oraz systemów, które zostały opracowane, aby jak najszybciej wykryć latające drony – mają one także szybko neutralizować zagrożenia związane z bezpieczeństwem ruchu powietrznego. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie drony są największą zmorą operacji lotniczych.

Drony ciągle przeszkadzają

Pierwsze testy nowych technologii mających wykrywać drony zostaną przeprowadzone niedaleko międzynarodowego lotniska Atlantic City znajdującego się w amerykańskim New Jersey. Następnie, FAA spodziewa się rozszerzyć swoje testy na cztery dodatkowe lotniska znajdujące się na terytorium Stanów Zjednoczonych – póki co nie zostały one jeszcze dokładnie wybrane. Federalna Administracja Lotnicza poprosiła firmy pracujące nad systemami wykrywającymi drony o przyspieszenie prac nad swoimi rozwiązaniami.

To, że drony przeszkadzają koło lotnisk nie jest żadną nowością – w ostatnich latach wybrane incydenty przyczyniły się do bardzo poważnych sytuacji. Lotnisko Gatwick zostało zamknięte na dwa dni przez drony, uniemożliwiając tysiącom osób podróż w okolicy świąt.

drony
fot. Unsplash.com

Liczba incydentów rośnie

Drony i ich liczba w przestrzeni powietrznej zaczyna powiększać się praktycznie każdego roku. W związku z tym coraz więcej firm opracowuje technologie „anty”, które mają pozwolić na szybkie wykrywanie oraz unieszkodliwienie tego typu pojazdów. Niektóre lotniska pozwalają na zakłócenie komunikacji pomiędzy dronem, a jego operatorem, jednak mimo to zabezpieczenia często da się ominąć.

Pozostaje mieć nadzieję, że FAA wprowadzi swoje nowe rozwiązania wykrywające drony również na lotniska międzynarodowe.