drony
fot. Unsplash.com

Drony pomogą naukowcom przewidywać erupcje wulkanów

Wulkany to jeden z najbardziej niszczycielskich żywiołów na świecie. Dziesięć lat temu paraliż w ruchu lotniczym został spowodowany przez islandzki Eyjafjallajökull, ogromne spustoszenie dotyka również regularnie np. Hawaje. Podobnie więc jak w przypadku trzęsień ziemi, naukowcy szukają nowych rozwiązań mogących ostrzec ich przed nadciągającą katastrofą po to, aby ewakuować lokalną ludność i zminimalizować straty.

Drony tam, gdzie człowiek nie może

Tam, gdzie człowiek nie może dotrzeć osobiście, należy posłać maszynę. Po raz kolejny wybór padł na drony – badacze z Above Project udali się w ubiegłym roku na Papuę Nową Gwineę, gdzie odwiedzili wulkan Manam.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wulkan ten jest bardzo aktywny, w 1996 roku zabił kilkunastu mieszkańców jednej z miejscowych wiosek. Doprowadził do odpływu lokalnej ludności z wyspy, na której się znajduje, ale ma też znaczenie dla całego kraju Papui – ze względu na swoją aktywność wzbudza społeczne niepokoje. Manam wydziela również do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla, co bezpośrednio przekłada się na globalny klimat.

drony wulkany
Wulkan Mt St. Helens dzień przed erupcją w 1980 roku. W jej wyniku życie straciło 57 osób, a straty w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara wyniosły 3,5 miliarda.

Naukowcy wyposażyli drona w urządzenia, takie jak czujniki gazu czy spektrometry. Następnie latali wokół krateru wulkanu oraz jego otworów wentylacyjnych, zbierając jednocześnie próbki oraz prowadząc pomiary gazów. Dane te umożliwiają naukowcom przeprowadzenie analizy chemicznej – związki wydzielane przez wulkan mogą wykazać, jak duże jest ryzyko jego erupcji w najbliższej przyszłości.

Poza tym, jak twierdzą badacze, zebrane dane mogą również wzbogacić wiedzę na temat tego, jaki jest wkład wulkanów w obieg węgla, co może okazać się przydatne również w kwestii zachodzących na naszej planecie zmian klimatycznych.

Naukowcy twierdzą, że technologia ta jest dużym krokiem naprzód w dziedzinie poznawania wulkanów – jak zauważył jeden z nich, profesor Alessandro Aiuppa, „Dziesięć lat temu mogliśmy tylko patrzeć i zgadywać, ile dwutlenku węgla uwalnia Manam”.

Może w przyszłości przyczyni się ona do uratowania ludzi na terenach zagrożonych?