drony
fot. Unsplash.com

Drony zostaną użyte do dezynfekcji na stadionie w Atlancie

Mercedes-Benz Stadium jest pierwszym obiektem sportowym, który zdecydował się na taki krok.

Drony na ratunek

Stadion będący domem m.in. klubu NFL Atlanta Falcons szykuje się na powrót kibiców, który ma mieć miejsce 11 października. Drony, które są już po pierwszych testach, będą odpowiadały przede wszystkim za dezynfekcję miejsc siedzących, poręczy oraz powierzchni szklanych. Za technologię odpowiada firma Lucid Drone Technologies z Charlotte.

Jak twierdzą włodarze stadionu, zastosowanie dronów pozwoli na rozdysponowanie pracowników w innych sektorach obiektu oraz znacznie, bo aż o 95%, skróci czas potrzebny na zdezynfekowanie miejsc zajmowanych przez widzów. Drony mają wykorzystywać specjalne dysze rozpylające, które pozwalają równomiernie rozprowadzać środki dezynfekujące, nie pozostawiając osadów ani innych zauważalnych śladów. Ich specyfika pozwala też na rozpylenie środków również w trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, Mercedes-Benz Stadium rozważał używanie dronów do pewnych czynności już przed pandemią COVID-19, a jej wybuch przyspieszył proces badania nad potencjalnymi zastosowaniami tej technologii.

drony
Foto: Mercedes Benz Stadium

Nieco inny sposób na poradzenie sobie z koniecznością dezynfekcji ogromnej powierzchni wybrał inny klub NFL, Carolina Panthers. Zdecydowali się oni na zakup specjalnego robota firmy Xenex, który likwiduje wirusa za pomocą światła UV. W przeciwieństwie do dronów, robot ten zostanie użyty jedynie w szatniach i prysznicach stadionu – ma on bowiem dość ograniczony zasięg działania. Według producenta, szpitale korzystające z robotów Xenexu są w stanie zdezynfekować około 60 pomieszczeń dziennie.

Atlanta Falcons nie ujawnili jeszcze jak wielu kibiców zostanie wpuszczonych na obiekt, ale można przypuszczać, że będzie to prawdopodobnie czterocyfrowa liczba (wspomniani Carolina Panthers mają wydać 5200 wejściówek na swój nadchodzący mecz). Brak na razie informacji o tym, czy ktoś pójdzie w ślady Mercedes-Benz Stadium, ale biorąc pod uwagę to, jak ogromne potrafią być obiekty sportowe, może okazać się, że korzystanie z dronów będzie dla wielu najbardziej opłacalnym wyjściem.

To kolejny przykład nowego, praktycznego zastosowania dronów. W sierpniu pisaliśmy o tym, że w przyszłości urządzenia te będą m.in. przenosić próbki medyczne.