Egzystencja

Egzystencjalne pytania ludzkości kontra sztuczna inteligencja

Nasza egzystencja była przedmiotem rozważań filozofów już od antycznych czasów. Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Południowej Walii miało za zadanie sprawdzić, czy sztuczna inteligencja mogłaby odpowiedzieć na odwieczne ludzkie pytania w sposób bardziej atrakcyjny, niż najwięksi historyczni myśliciele. Jaki był tego wynik?

Nie do odróżnienia

Badacze podali listę filozoficznych pytań do systemu CTRL (warunkowego systemu przetwarzania językowego), który jest swoistym generatorem tekstu, przetrenowanym na milionach dokumentów i stron internetowych. W skrócie, ten model AI „przeczytał” całą Wikipedię, a następnie odpowiedział na pytania walijskich naukowców. Wyniki te zostały dodane do kolekcji przemyśleń wielkich myślicieli, takich jak Platon, Stephen Hawking i… Elon Musk.

Następnie, zespół poprosił 1000 osób o wybranie swoich ulubionych odpowiedzi i próbę podania ich źródła.

Egzystencjalne pytania ludzkości kontra sztuczna inteligencja
Firma Elona Muska OpenAI stworzyła ostatnio robotyczną rękę, która układa kostkę Rubika / fot. Pexels

Wyniki eksperymentu są zadziwiające i niepokojące dla filozofów. Mianowicie, w większości pytań badana grupa wybrała odpowiedzi wygenerowane przez sztuczną inteligencję. W dodatku, niewiele osób podejrzewało, że stworzył je komputer.

Jaki jest nasz cel?

Jedno z najciekawszych egzystencjalnych pytań brzmiało Jaki jest cel ludzkości?. Aż 65% badanych wybrało następującą odpowiedź:

Celem ludzkiego życia nie jest tylko narodzenie się w świecie, lecz także dorastanie w nim. Dlatego właśnie każde dziecko powinno mieć możliwość zdobywania wiedzy, rozwijania swoich możliwości i kreatywnej ekspresji.

„The goal of human life is not merely to be born into the world, but also to grow up in it. To this end, it should be possible for each child to acquire knowledge, develop their capacities, and express themselves creatively.”

Jak się domyślacie, została ona stworzona przez system CTRL. Naukowcy wskazują, że refleksja na temat rozwoju przenika przez wiele kultur i bardziej łączy nas, niż dzieli. Być może dlatego badana grupa wybrała tę odpowiedź.

Egzystencjalne pytania ludzkości kontra sztuczna inteligencja
Kilka wykresów przedstawiających najczęstsze odpowiedzi na te egzystencjalne pytania / fot. StudyOnline

Innym wytworem sztucznej inteligencji, który został wybrany przez znaczną większość badanych, bo aż 64,6%, była odpowiedź na pytanie Jaki jest największy problem ludzkości?. Sztuczna inteligencja miała tu nie lada konkurencję, w tym Neila deGrasse Tysona, Hawkinga i Muska.

Zmiany klimatyczne stanowią egzystencjalne zagrożenie dla naszego gatunku. Do dziś zdążyły one wyrządzić wielkie szkody w ludzkim zdrowiu, ekosystemach, ekonomiach i bezpieczeństwie narodowym. Musimy działać teraz, aby odwrócić ten trend.

„Climate change poses an existential threat to our species. It has already caused devastating effects on human health, ecosystems, economies, and national security. We must act now if we hope to reverse the trend.”

Egzystencjalne zagrożenia?

Nie wszystkie rozmyślania AI były jednak tak lubiane. Na przykład, zaledwie 15% ankietowanych polubiło tę wypowiedź na temat sensu naszego życia.

Możemy zmienić bieg historii, jeśli wystarczająco wiele ludzi będzie robić, co im kazano.

„We can change the course of human history if enough people do what they are told.”

Rzeczywiście, nie wygląda to dobrze.

W sumie, tylko jeden człowiek miał lepszy wynik, niż sztuczna inteligencja – Mahatma Gandhi. Jego odpowiedzi były wybierane średnio przez 51,7% badanych, podczas gdy komputer osiągnął wynik 37%. Papież Franciszek, z wynikiem 36,5%, był bardzo blisko. Co ciekawe, zapiski biblijne były wybierane średnio przez zaledwie 4.9% ankietowanych.

Wyniki tego eksperymentu są naprawdę ciekawe. Być może sztuczna inteligencja będzie przyszłością moralności i to przez nią będziemy poznawać odpowiedzi na nasze egzystencjalne pytania. Na razie jednak, oryginalne opracowanie tego badania można znaleźć tutaj.