panel sloneczny
panel sloneczny

Dzięki startupowi z Polski wydajny, elastyczny panel słoneczny może niebawem zadebiutować na rynku

Polska to kraj, który bogaty jest przede wszystkim w nieprzebrane zasoby nieodkrytych talentów. Ponownie wybitne umysły z naszej ziemi udowodniły swoje możliwości. Dzięki ich pomysłom może zmienić się nasze podejście do energii solarnej. Panel słoneczny niebawem będzie całkiem inny.

Świetna, ekologiczna, niepraktyczna – energia solarna w praktyce

Problemem energii solarnej jest przede wszystkim ograniczona możliwość jej wykorzystania w praktyce. Polski startup – Saule Technologies działa jednak w kierunku zmiany takiego stanu rzeczy. A pomóc mają w tym minerały – perowskity. Są one znane nauce od lat, jednak dopiero w 2014 roku zaczęto rozmawiać o ich wykorzystaniu we współczesnej energetyce. A zawdzięczamy to pani Oldze Malinkiewicz, która wygrała prestiżowy konkurs naukowy Photonics21. Tematem jej pracy było wykorzystanie perowskitów w fotowoltaice.

W zakresie konwersji energii, charakteryzują się one podobną wydajnością jak krzem. Różnią się jednak tym, że możemy przekształcić je na przykład w folie i inne cienkie warstwy o szerokim zastosowaniu. Otwiera to zupełnie nowe możliwości przed zastosowaniem rozwiązań fotowoltaicznych w smartfonach, samochodach, a nawet na budynkach. Taki panel słoneczny może zadebiutować na rynku szybciej niż nam się wydaje.

Dzięki perowskitom rozwiązywany jest podstawowy problem związany z potencjalnymi gabarytami sprzętu skonstruowanego z wykorzystaniem paneli krzemowych. Ta technologia, nawet jeśli nie zapewni nam smartfonów w pełni działających w oparciu o energię słoneczną, może wpłynąć na poprawę czasu pracy takich urządzeń i uzupełnianie ich baterii. Elastyczny panel słoneczny na bazie perowskitów może być wykorzystany również przy budowaniu samowystarczalnych energetycznie budynków, generujących prąd na własne potrzeby

Warto wspomnieć, że technologią rozwijaną przez Saule Technologies już teraz interesuje się wiele firm, które chcą w najbliższych latach wykorzystywać panel słoneczny z folii fotowoltaicznych w swoich inwestycjach. Startup ma prowadzić negocjacje między innymi z firmą Skanska, Szwedzkim przedsiębiorstwem budowlanym.

panel słoneczny
Źródło zdjęcia: Pexels

Polska może być liderem, ale musimy się spieszyć

Nad praktycznym wykorzystaniem omawianej technologii pracują również naukowcy zatrudnieni przez firmy Niemieskie – podobny do rozwiązania Saule Technologies pomysł rozwija kilka tamtejszych firm, m.in. Helmholtz Zentrum i Frauenhofer ISE.

Badania nad wykorzystaniem perowskitów prowadzą również uniwersytety w Wielkiej Brytanii, Australii i Chinach, a przecież tych ostatnich nie kojarzymy z ekologicznymi metodami pozyskiwania energii (niesłusznie – Chiny po prostu nie są w stanie zaspokoić w ten sposób swojego zapotrzebowania energetycznego, co w żadnym wypadku nie oznacza, że prace nad wykorzystaniem energii odnawialnej nie trwają). Jednak to Saule Technologies ma szansę zostać liderem, a to dzięki innowacyjności i geniuszowi polskich naukowców.

Jeśli jesteście fanami niecodziennych rozwiązań zapewniających zasilanie różnego rodzaju urządzeń, to zapraszamy do lektury newsa o przesyłaniu energii na odległość. Warto również przypomnieć o pierwszym na świecie samochodzie z panelami słonecznymi.

Źródło zdjęcia głównego: Pexels