SpaceX Starlink

Najbliższa przyszłość Starlinka: koniec fazy beta i dostęp mobilny

Elon Musk jest aktywnym użytkownikiem Twittera, gdzie zdarza mu się wchodzić w dyskusje z obserwującymi i odpowiadając na ich pytania zdradzać kolejne etapy rozwoju oferowanych przez należące do niego firmy produktów. Właśnie dowiedzieliśmy się nieco więcej o najbliższych miesiącach Starlinka.

Dzięki niedawnym świętom wielkanocnym i odwiedzinom u najbliższych osób przekonałem się, jak istotnym rozwiązaniem jest Starlink. W Polsce w dalszym ciągu istnieje sporo białych plam, w których dostęp do internetu jest mocno ograniczony, czy to przez marną jakość połączenia od operatorów mobilnych, czy kiepskie parametry przesyłania danych w lokalnej sieci radiowej. Usługa oferowana przez SpaceX, choć kosztuje sporo, skutecznie rozprawia się ze wszystkimi tymi mankamentami, dostarczając niemal światłowodową jakość połączenia bez używania kabli.

Na tę chwilę Starlink znajduje się jednak w fazie beta, do której dopuszczonych zostało około 10 000 klientów. Na szczęście, jak deklaruje Elon Musk, ta skończy się już za kilka miesięcy.

Starlink: koniec fazy beta już latem

W jednym z twitterowych wpisów Elon Musk wprost udziela informacji odnośnie tego, kiedy Starlink opuści fazę beta. Najprawdopodobniej stanie się to już tego lata:

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim udostępnienie jej każdemu chętnemu, w zależności od terytorium, z którego ten planuje się łączyć. Wiele wskazuje na to, że Europa, a zatem również Polska, zostanie objęta zasięgiem już od momentu startu usługi. Dla mieszkańców Bieszczadów, Beskidów i wszystkich tych miejscowości, w których wciąż występują problemy z internetem to świetna wiadomość!

Mobilny Starlink? W planach

Obecnie ze Starlinka korzystać można wyłącznie w miejscu instalacji usługi, co również wkrótce ma się zmienić. Jak zakłada Musk, jeszcze w tym roku Starlink będzie mógł służyć jako dostęp mobilny, idealny do użytku w kamperze czy dla miłośników podróży w miejsca z dala od cywilizacji.

https://twitter.com/elonmusk/status/1382842277719003136\

Kilka dni temu przekonałem się, że dla wielu Starlink, jak tylko będzie dostępny, stanie się koniecznością i jedynym sposobem na rozwiązanie problemów z dostępem do internetu. Za rychłe udostępnienie usługi mocno trzymam kciuki.