Facebook

Facebook: nadgarstek jako kontroler AR

Facebook opracowuje nowe metody, które w przyszłości mają przełożyć się na łatwiejszą kontrolę sprzętów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Nowa technologia amerykańskiego giganta będzie w tym celu wykorzystywała specjalnie zaprojektowaną opaskę na nadgarstek.

Facebook z całych sił inwestuje w rozszerzoną oraz wirtualną rzeczywistość – nad rozwojem tych technologii w siedzibie amerykańskiej firmy głowią się setki inżynierów i naukowców. Badacze z Facebook Reality Labs zaprezentowali nowe urządzenie, które w przyszłości będzie mogło posłużyć do sterowania produktami z zakresu rozszerzonej rzeczywistości. To opaska na nadgarstek odczytująca i przesyłająca sygnały w odpowiednie miejsce.

Facebook

Facebook chce kontrolować AR z nadgarstka

Naukowcy z Facebooka chcą, w tym przypadku, zastosować pomysł wykorzystujący technikę znaną jako elektromiografia – może ona wykrywać sygnały nerwowe przechodzące bezpośrednio przez nadgarstek. Urządzenie noszone przez użytkownika posiada specjalistyczne czujniki, które będą w stanie interpretować sygnały oraz przesyłać je do urządzenia AR.

W swoim poście na blogu Facebook wyjaśnił, że rozwiązanie nie jest podobne do czytania w myślach i działa na zupełnie innej zasadzie. Firma porównuje to do wybierania kilku spośród wielu zdjęć i decydowaniu o ich udostępnieniu dalej. W ten sam sposób działają sygnały nerwowe w organizmach użytkowników.

Zaletą rozwiązania, które rozwija Facebook ma być jego dokładność – technologia ma poprawnie odczytać ruch palca o długości nawet jednego milimetra.

Nie wiadomo, kiedy amerykańska firma zaprezentuje swój pierwszy prototyp kontrolera na nadgarstek. Prace znajdują się bowiem na bardzo wczesnym etapie i mogą zająć miesiące, jeśli nie lata.