Farma wertykalna w… linii metra!

Farma werykalna w Tajpej

Farma werykalna w Tajpej, źródło: Metro Taipei

Na Tajwanie, na stacji metra, można już kupić świeże warzywa, które wyrosły w podziemnej farmie wertykalnej. Czy inne miasta wykorzystają tajwańską technologię „MetroFresh” do hodowli roślin, warzyw i owoców?

Czym są farmy wertykalne?

Farma wertykalna to sposób hodowli roślin i warzyw w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie dociera światło słoneczne. Problem rolnictwa i wyżywienia jest coraz bardziej odczuwalny – ciągle wzrasta liczba mieszkańców Ziemi, a powszechność rolnictwa nie jest wystarczająca, choć stale się rozwija. Stąd też naukowcy i rolnicy wyszli na przeciw potrzebom ludzi i postanowili stworzyć farmy wertykalne, które pozwolą na hodowlę roślin jedną nad drugą pionowo, dzięki czemu powierzchnia do uprawy jest lepiej wykorzystana.

Farmy wertykalne pojawiały się już i zostały zastosowane na przykład na dachach, ścianach, w bunkrach czy też wieżowcach. Najbardziej spektakularną formą tego typu farmy miał być drapacz chmur w Szwecji, jednak firma zbankrutowała i projekt zakończył się fiaskiem.

Farma wertykalna w stolicy Tajwanu

Tajpej to stolica Tajwanu, gdzie zlokalizowane jest najstarsze metro o długości ponad 150 km. To właśnie tam, na jednym z przystanków, postanowiono stworzyć ekologiczną uprawę w postaci farmy wertykalnej. Ponad 40 m2 niezagospodarowanej przestrzeni przystanku metra przeznaczono na uprawę. To tam możliwe będzie kupienie świeżo wyhodowanej sałaty.

W farmie wertykalnej zastosowanej w Tajpej nie stosuje się ziemi, a wszystkie rośliny rosną w wodzie, stosując metodę hydroponiki, co zdecydowanie ułatwia hodowlę. Jak to możliwe, że rośliny rosną bez dostępu do światła słonecznego? Wszystko za sprawą zastosowania świateł LED. Co więcej, całość hodowli odbywa się bez zastosowania pestycydów.

Dzięki zastosowanym czujnikom pomiarowym możliwe jest nieustanne kontrolowanie wilgotności i temperatury wewnątrz farmy wertykalnej. Technologia, w połączeniu z farmami wertykalnymi, to oszczędność wody, a dzięki zastosowaniu ich w tandemie z odnawialnymi źródłami energii, możliwe będzie zredukowanie zużycia energii, która niewątpliwie jest konieczna do prawidłowego oświetlenia, wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i nawadniania roślin.

Exit mobile version