Rolnictwo precyzyjne ze znaczącym wzrostem popularności. Przyszłość w rękach lokalnych dystrybutorów
Zdjęcie autorstwa Matt Jerome Connor z Pexels

Rolnictwo precyzyjne ze znaczącym wzrostem popularności. Przyszłość w rękach lokalnych dystrybutorów

Rolnictwo precyzyjne to jeden z najciekawszych działów Internetu Rzeczy. Jego rozwój w ostatnich latach znacząco przyspieszył, co potwierdza raport opublikowany przez analityków IoT z Berg Insight.

Obecny poziom zaawansowania rolnictwa precyzyjnego, nawet w Polsce, możemy śledzić chociażby na popularnych kanałach na platformie YouTube, traktujących o tematyce rolnictwa. Coraz częściej dostrzegamy tam maszyny wyposażone w technologie automatycznego naprowadzania, specjalistyczne czujniki pozwalające zbierać informacje o plonach czy stanie konkretnej uprawy. W największych gospodarstwach rolnych znajdziemy również maszyny, którymi sterowanie odbywa się z poziomu monitorów pokładowych, a nawet z możliwością sterowania zdalnego.

Internet Rzeczy w rolnictwie precyzyjnym sięga jednak sporo dalej. To również całe, zintegrowane systemy zarządzania gospodarstwem, dostarczające, w sposób zautomatyzowany, bardzo precyzyjnych informacji o jego kondycji. Te, choć dostępne, nie zyskały jeszcze większej popularności.

Wszystko w rękach lokalnych przedstawicieli

Jak zaznaczają eksperci, dalszy rozwój rolnictwa precyzyjnego zależy w dużej mierze od lokalnych przedstawicieli producentów oferujących kompleksowe rozwiązania z segmentu IoT. To właśnie oni stanowią pomost między producentem a użytkownikiem końcowym – rolnikiem, który chciałby unowocześnić swoje gospodarstwo i uczynić je jeszcze bardziej wydajnym. W rękach przedstawicieli handlowych leży przekonanie odbiorców końcowych, by ci decydowali się chętnie sięgać po najnowsze zdobycze techniki.

Rzućmy jednak okiem na konkretne liczby.

3,7 miliarda euro w 2025 roku

Zgodnie z raportem Berg Insight, rynek rolnictwa precyzyjnego, w 2020 roku, był warty 2,7 miliarda euro, co oznacza wzrost rok do roku o 6,8%. W ciągu najbliższych lat ten trend ma znacząco przyspieszyć, dzięki czemu rynek ma osiągnąć wartość 3,7 miliarda euro już w 2025 roku.

Popularność Internetu Rzeczy w rolnictwie widać również na poniższym wykresie, przedstawiającym liczbę skomunikowanych urządzeń pracujących w gospodarstwach rolnych obecnie i w ciągu najbliższych lat:

Popularność IoT w rolnictwie
fot. via IoT Business News

Już dziś widać, że rozwiązania IoT zdobywają coraz większą popularność w produkcji rolnej. Jeśli przewidywania się potwierdzą, za kilka lat, przynajmniej duże gospodarstwa zostaną skomunikowane z siecią, co pozwoli na osiągnięcie jeszcze wyższej wydajności produkcji, niż obecnie.