Czujniki NB-IoT już dostępne dla polskich rolników. Pomogą zaoszczędzić sporo czasu
Zdjęcie autorstwa Tim Mossholder z Pexels

Czujniki NB-IoT już dostępne dla polskich rolników. Pomogą zaoszczędzić sporo czasu

Spółka eAgronom, w partnerstwie technologicznym z siecią T-Mobile, opracowała system monitorowania parametrów upraw, działający w oparciu o czujniki wykorzystujące łączność NB-IoT.

Każdy, kto kiedykolwiek pracował w rolnictwie bądź interesował się tą tematyką, doskonale sobie zdaje sprawę z tego, jak bardzo czasochłonnym zajęciem jest uprawa roślin. Troska o właściwe parametry rozrostu szczelnie wypełnia rolnikom czas od zmierzchu do świtu, a czasem wręcz do późnych godzin nocnych.

Jednym z najbardziej czasochłonnych zajęć jest osobista weryfikacja parametrów poszczególnych upraw, wymagająca dojazdu we wskazane miejsce. W przypadku gospodarstw wielkoobszarowych, to spory wydatek czasowy dla rolników. Dzięki technologii eAgronom, wykorzystującej sieć NB-IoT T-Mobile, lwią część pracy przejmą czujniki.

Aktualne dane na wyciągnięcie ręki

Rolnicy, którzy zdecydują się skorzystać z projektu eAgronom, mogą korzystać z czujników SuperSpot Agri, rozmieszczonych na ich uprawach. Czujniki, automatycznie, co 10 minut, dokonują pomiaru wilgotności, temperatury gleby i powietrza w miejscu umieszczenia. Zebrane dane, przy pomocy sieci NB-IoT, przesyłane są do urządzenia, na którym zainstalowano oprogramowanie eAgronom.

SuperSpot Agri fot. T-Mobile
SuperSpot Agri fot. T-Mobile

Prostota instalacji i utrzymania dzięki NB-IoT

Zastosowanie łączności Narrowband-IoT powoduje, że montaż czujników jest bardzo prosty – nie wymaga doprowadzenia źródła zasilania czy połączenia sieciowego. Wystarczy zainstalować czujnik i aktywować go przy pomocy smartfona. Parametry sieci sprawiają, że jej zasięg jest właściwie ogólnopolski, także w bardzo trudno dostępnych miejscach, a bardzo wysoka wydajność energetyczna umożliwia pracę urządzeń na zasilaniu bateryjnym przez bardzo długi okres czasu.

Dzięki propozycji eAgronom i T-Mobile rolnicy mogą zyskać sporo czasu, który dotychczas poświęcali na własnoręczne sprawdzanie parametrów upraw. A to tylko jedno z wielu zastosowań, w których sieć NB-IoT może być naprawdę przydatna.