IoT zmienia polskie miasta: sieć wodociągowa w Krośnie Odrzańskim
fot. Orange

IoT zmienia polskie miasta: sieć wodociągowa w Krośnie Odrzańskim

Gospodarka komunalna, wykorzystująca rozwiązania inteligentne, to jeden z filarów Smart City. W Krośnie Odrzańskim, dzięki współpracy z Orange, czujniki IoT objęły pieczę nad siecią wodociągową.

Woda – bezcenne źródło życia

Woda jest jednym z bezcennych zasobów naturalnych. O ograniczenie jej zużycia powinien dbać każdy z nas, wykonując czynności życia codziennego. Gdyby pewnego dnia okazało się, że wody nie wystarczy dla wszystkich, mielibyśmy do czynienia z jedną z największych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości.

Obok tego, co dla zaoszczędzenia wody może zrobić każdy z nas, funkcjonują rozwiązania systemowe, takie jak systemy zarządzania siecią wodociągową. Zgodnie z szacunkami Światowego Forum Ekonomicznego, zastosowanie rozwiązań inteligentnych może ograniczyć straty wody nawet o 80 litrów dziennie na osobę. Z tego powodu, warto poczynić odpowiednie inwestycje już teraz.

Ze skali problemu zdali sobie sprawę włodarze Krosna Odrzańskiego, decydując się na współpracę z Orange w zakresie budowy inteligentnego systemu monitorującego sieć wodociągową w mieście.

Czujnik w każdym domu

W ramach projektu, na wszystkich 3372 wodomierzach w sieci, zainstalowano specjalne nakładki, łączące się z siecią przy pomocy GSM. Co godzinę, nakładki przesyłają aktualny odczyt wodomierza na serwer, gdzie zebrane dane są agregowane i przekazywane Krośnieńskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowo-Komunalnemu.

Wygoda na pierwszym miejscu

Dzięki zastosowaniu nakładek na wodomierze, zbędne stały się wizyty inkasentów w mieszkaniach odbiorców wody. Oznacza to, że mieszkańcy zawsze zapłacą za wodę dokładnie tyle, ile rzeczywiście zużyli, bez konieczności wpuszczania na teren posesji obcej osoby.

IoT wykryje awarię i złodziei

Dzięki możliwości natychmiastowej analizy pracy sieci, operator otrzyma informację o powstałej awarii bardzo szybko. Co istotne, dzięki pomiarom zużycia w poszczególnych sieci, możliwe jest bardzo dokładne wskazanie, w którym miejscu wystąpiła awaria. Wszystko po to, by zapobiec przerodzeniu się niewielkiej usterki w poważną awarię, ale też, dla oszczędności wody wtłoczonej do sieci.

Dodatkowo, nakładki na wodomierze uniemożliwiają jakąkolwiek ingerencję w urządzenie pomiarowe – w przypadku wykrycia nieprawidłowości – od razu prześlą stosowny komunikat do centrali.

Inteligentna sieć wodociągowa to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność. Z rozwiązania mogą już korzystać mieszkańcy Krosna Odrzańskiego, którym wypada jedynie pozazdrościć i czekać na popularyzację systemu w innych miastach.