Krowa
Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Microsoft i Land O’Lakes chcą unowocześnić rolnictwo. W roli głównej IoT, chmura i Sztuczna Inteligencja

Ogłoszone partnerstwo firm Microsoft i Land O’Lakes to szansa dla mniejszych gospodarstw rolnych na skorzystanie z rozwiązań, które do tej pory były dostępne wyłącznie dla tych największych, dysponujących astronomicznymi jak na warunki branży budżetami.

Jak nowe technologie zmieniają rolnictwo?

Dostęp do najnowocześniejszych osiągnięć techniki to dla rolników szansa na spore ograniczenie kosztów ponoszonych corocznie na uprawę ziemi i uzyskanie znacznie większej wydajności z hektara niż w przypadku braku możliwości dokładnego monitorowania parametrów wzrostu roślin. Rozwiązania IoT w gospodarstwie dostarczają dane o rzeczywistej sytuacji z wysoką dokładnością, co również zapewnia sporą oszczędność czasu, dotychczas poświęcanego na osobistą obserwację warunków.

Jednym z liderów wykorzystania tego typu technologii jest firma Land O’Lakes – jeden z największych producentów rolniczych w Stanach Zjednoczonych. To właśnie zarząd tego przedsiębiorstwa podjął decyzję o podzieleniu się możliwością korzystania z autorskich rozwiązań technologicznych z innymi podmiotami, a partnerem technologicznym przedsiębiorstwa został Microsoft.

Land o'Lakes
Land o’Lakes

Z ziemi do chmury

Dzięki współpracy z Microsoft, narzędzia Land O’Lakes zostaną przeniesione do chmury obliczeniowej Azure co sprawi, że licencję na korzystanie z nich będzie mógł wykupić każdy zainteresowany podmiot. To właśnie w chmurze dokonywana jest agregacja i analiza danych zbieranych przez czujniki rozlokowane na uprawach.

Sztuczna Inteligencja na pomoc mleczarniom

W ramach współpracy opracowane zostanie również rozwiązanie dedykowane mleczarniom – Digital Dairy. To zespół rozwiązań zapewniający kompleksową informację o przebiegu produkcji mlecznej. Sztuczna Inteligencja, przy pomocy odpowiednich czujników, analizuje stan zdrowia krów, pozwalając na dobranie optymalnej ilości i jakości pożywienia w taki sposób, by uniknąć ewentualnego spadku wydajności i jakości uzyskiwanego mleka.

Microsoft i Land O’Lakes – dla poprawy dostępności

Do tej pory największym utrudnieniem w dostępie do nowych technologii dla rolnictwa była ich niska dostępność oraz bardzo wysokie koszty implementacji. Współpraca Microsoft i Land O’Lakes oraz wykorzystanie dostępnych narzędzi informatycznych to spora szansa na to, że cena poszczególnych rozwiązań spadnie do poziomu, w którym te zostaną spopularyzowane przynajmniej we większych gospodarstwach.

Ciekawe, czy pewnego dnia, opisywane technologie trafią również do Polski.