FCC

FCC podtrzymuje: ZTE to zagrożenie bezpieczeństwa dla USA

FCC podtrzymuje swoją opinię, jakoby ZTE stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. W czerwcu 2020 roku Komisja uznała dwie chińskie marki za potencjalnie niebezpieczne w kontekście użytkowania sprzętu sieciowego na terenie USA.

FCC ponownie odrzuciło wniosek ZTE, który miał na celu przywrócenie działania firmy na terenie USA w zakresie rozbudowy infrastruktury sieciowej. W czerwcu 2020 roku, FCC wpisało na listę zarówno ZTE, jak i drugą chińską markę, Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ostrzegając, iż korzystanie ze sprzętów wymienionych marek zwiększa ryzyko szpiegostwa.

FCC: ZTE pozostaje zagrożeniem

Firmy uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju nie mogą korzystać z funduszu FCC, który wynosi 8,3 miliarda dolarów, na czym najbardziej ucierpią niewielcy, lokalni operatorzy, wykorzystujący chińską infrastrukturę. Polegają oni na stosunkowo niedrogim sprzęcie od Huawei i ZTE, który przyjdzie im, prędzej czy później, wymienić.

Według wcześniejszych szacunków, amerykańscy operatorzy mogliby ponieść stratę w wysokości 1,8 miliarda dolarów, kiedy zdecydowaliby się oni na wymianę całego sprzętu sieciowego dostarczonego przez ZTE oraz Huawei. Senat zatwierdził pomoc w wysokości 1 miliarda dolarów, aby pomóc operatorom w całej operacji.

Stany Zjednoczone nie odpuszczą

FCC przekazało, iż najnowsza decyzja związana z odrzuceniem wniosku ZTE jest kolejnym ważnym krokiem w nieustających wysiłkach na rzecz ochrony amerykańskich sieci komunikacyjnych przed zagrożeniami bezpieczeństwa. Na posiedzeniu, które odbędzie się 10 grudnia 2020 roku, Komisja będzie dyskutowała na temat uruchomienia dodatkowej puli środków, aby pomóc wszystkim operatorom w migracji sprzętowej.

Jak zauważył serwis Bloomberg, w oświadczeniu nie wspomniano w ogóle o firmie Huawei. Sprawa związana jest z wnioskiem Chińczyków, który zajmuje… 5000 stron.